Proměny kraje
29/05/2020 Pavel Siuda

Letiště Ostrava je opět otevřeno. Bude se létat k moři i do Londýna

Rozvolňování vládních opatření, které od 26. května otevřelo všechny hraniční přechody s Německem a Rakouskem, "odemklo" také regionální letiště.

Život se tak po třech měsících vrací i na Letiště Leoše Janáčka. Z Mošnova mohou opět startovat letadla s charterovými lety cestovních kanceláří a postupně se obnoví pravidelná letecká spojení. Letenky začala prodávat společnost Ryanair na trase Ostrava-Londýn. První letadlo s pasažéry odstartuje 2. července.

„Lítáme!“ okomentoval na Facebooku dobrou zprávu pro celý region ještě pár minut před nabytím platnosti vládního rozhodnutí krajský náměstek pro dopravu Jakub Unucka.

Radost z otevření letiště neskrývá ani generální ředitel letiště Jaromír Radkovský. „Děkujeme všem, kteří se zasloužili o opětovné obnovení pasažérských letů z regionálních letišť. Za tuto změnu jsme společně s Moravskoslezským krajem i ostatními regionálními letišti lobovali u ministerstva dopravy i ministerstva vnitra několik týdnů. Letiště Ostrava se svými zaměstnanci je okamžitě připraveno odbavovat jakýkoliv objem pravidelných a charterových letů.“

V létě se k moři dostanete i letadlem z Ostravy, slibuje letiště

Ostravské letiště spolupracuje s cestovními kancelářemi a charterovými leteckými společnostmi, které plánují letní sezonu podle nových skutečností.

„Ve světle nových událostí věříme, že se nám podaří ve spolupráci s cestovními kancelářemi a leteckými dopravci nabídnout cestujícím z Letiště Ostrava rozmanité a atraktivní letní destinace. Dovolenkové lety do Řecka, Bulharska, Chorvatska a španělské Mallorky by měly být reálné v následujících týdnech,“ uvedl Stanislav Bujnovský, obchodní ředitel letiště.

Souběžně vyjednávají zástupci vlády podmínky pro dohody o vzájemně volném pohybu osob bez restriktivních omezení, jako jsou povinné testy nebo nástup do karantény při vstupu do cílových destinací či při návratu zpět na území České republiky.

„Od poloviny června by se pravděpodobně mohlo bez omezení létat do Chorvatska, od začátku července pak do Řecka a Bulharska, kde je příznivá epidemiologická situace. Vyjednávají se podmínky vstupu do dalších zemí, jako je Španělsko, Egypt, Tunisko a Turecko,“ doplnil Bujnovský.

Situace se neustále vyvíjí a je možné, že si cestující budou moci svou letní dovolenou bez omezení užít i v dalších oblíbených destinacích.

Pravidelná linka Ostrava – Londýn od 2. července, Ostrava – Varšava od 1. září

Letecká společnost Ryanair, která provozuje linku z Ostravy do Londýna, prodává letenky na této trase od 2. července, z počátku se bude létat dvakrát týdně, čtvrtky a soboty, od září počítá s obnovením plného provozu.

„Ryanair z celé své sítě zatím obnovuje pouze 40 procent svých letů a linka Ostrava – Londýn je mezi nimi. To považujeme za skvělou zprávu pro Ostravu a Moravskoslezský kraj,“ sdělil Stanislav Bujnovský.

Další destinací, kam bude možné létat je dlouho připravované spojení s Polskem. „Cestující si mohou letenky z Ostravy do Varšavy a dále do světa rezervovat s letem od 1. září. Pokud se situace ve světě bude vyvíjet příznivě a i nadále bude poptávka ze strany cestujících, počítáme s tím, že linka bude v září otevřena dvakrát denně,“ upřesnil obchodní ředitel letiště.

Sdílejte článek