Nejnovější zprávy: Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky

Společnost

Letní idyla: Staré koupaliště přestavěli na unikátní přírodní biotop

Tak trochu retro návrat do časů elegantních plováren připomíná nové koupaliště, které bylo jakožto přírodní biotop otevřeno počátkem července v Úvalně u Krnova.

Oficiálně se jedná o přírodní koupací biotop Úvalno, který však nese staromilský název „Plovárna na výsluní“. Příběh jeho vzniku je docela klasikou posledních let a v hrubých obrysech jej jistě znají i v pár dalších obcích po celé republice.

Původní koupaliště bylo vybudováno v socialistické „akci Z“ a sloužit začalo v roce 1976. Přestože se nacházelo v těsné blízkosti známé rozhledny Hanse Kudlicha, v dlouhodobém horizontu je bohužel nezachránil ani nádherný výhled do okolní krajiny.

V roce 2001 bylo z důvodu nevyhovující technologie, špatné hygieny a také kvůli vysokým provozním nákladům uzavřeno. Po letech chátrání se však místní rozhodli koupaliště obnovit, v roce 2013 začali s projektovou přípravou a loni s realizací. Otevírali před pár týdny, 5. července.

„Pátrali jsme po tom, jak koupaliště zrekonstruovat a zajistit, aby provoz byl aspoň trošičku rentabilní, protože klasické koupaliště mělo velmi drahý provoz. Je na kopci, což je taková rarita. Jen doprava vody na místo je nákladná, takže jsme narazili na variantu biotopu,“ uvedl starosta Radim Šimek.

Povedlo se jim vytvořit regionální unikát. Jiné koupaliště, které funguje na principu biologického čištění vody, v kraji není. Celkově je takových míst v Česku kolem dvaceti.

Výhoda přírodního biotopu, jehož realizace Úvalno vyšla na zhruba osm milionů korun, spočívá v tom, že bazén se napustí jen jednou a voda se díky speciálním rostlinám a bakteriím následně sama vyčistí. Dopouští se jen takzvaný odpar a voda, kterou lidé vytlačí při koupání.

Velikost areálu, v němž je k dispozici například skalní bar s míchanými drinky, pingpong či ruské kuželky, je omezená kapacitou 500 lidí. Otevřeno je vždy podle počasí, a to od 9 do 19 hodin. Vstupné je vskutku lidové, dospělí zaplatí 50 korun a děti od 6 do 15 let 30 korun.

Fotogalerie