Společnost
14/09/2022 ČTK

Lidé na Ostravsku se bojí o bydlení, Heimstaden chce prodat část finských domků

Největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v Česku Heimstaden řeší na Ostravsku a Karvinsku stav finských domků, jež má ve svém portfoliu.

U mnoha z nich je nutná kompletní rekonstrukce, nebo demolice a výstavba nového domu. Část domků chce firma odprodat. ČTK to řekla mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz. Někteří nájemníci se kvůli tomu obávají, že o bydlení přijdou. Uvádějí, že podmínky prodeje jsou pro ně nepřijatelné. Na situaci upozornil deník Právo.

Švédská firma Heimstaden vlastní v Česku od roku 2020 více než 42 500 bytů, hlavně bývalé hornické byty po OKD v Moravskoslezském kraji. "Po technické revizi finských domků bohužel vyplývá, že je stejně jako řadu dalších v našem portfoliu nelze další desítky let provozovat bez zásadnějšího zásahu," uvedl generální ředitel české pobočky Heimstadenu Jan Rafaj. Předchozí vlastníci se podle něj technickým stavem domů desítky let nezabývali, proto tam byly i nižší nájmy.

"V lokalitách, kde je naše portfolio sjednocené, dáváme přednost ponechání si nemovitostí a následné demolici a nové výstavbě moderních nízkoenergetických domů, které budeme opět moci nabídnout stávajícím nájemníkům k nájmu. Jsou však lokality, kde vlastníme jen část stavby nebo několik domů. Tam jsme se rozhodli pro prodej," uvedl Rafaj.

Heimstaden chce podle něj domky primárně nabídnout současným nájemníkům, přičemž jim nabízí nižší než současnou tržní cenu. "Již jsme učinili první nabídky a zjišťujeme zájem. Diskutujeme i o možné revizi ceny s ohledem na zcela jiné podmínky a zhoršenou dostupnost úvěrů, hypoték, než když jsme celou akci spouštěli," uvedl ředitel.

Jedna z obyvatelek osady Liščina ve Slezské Ostravě Gita Moocová řekla, že lidé bydlící v osadě pociťují nejistotu a obavy o budoucnost. "Nevíme, jestli se máme obávat, že nás vystěhují a kdy," řekla. Obyvatelé osady se proto s Rafajem chtějí setkat, aby jim vše vysvětlil.

Lidé nejprve začali dostávat dopisy, které ale nebyly pro všechny stejné. "Původní dopis někteří lidé dostali takový, že se mají do měsíce vyjádřit, jestli chtějí dům koupit, a cena se pohybovala od 1,4 do 1,9 milionu," řekla Moocová. Proto se lidé sešli a poslali Rafajovi dopis. Týká se to desítek nájemníků.

Lidé podle Moocové měli různé návrhy. "Jedni chtějí, aby zohlednili cenu, jedni, aby to vůbec neprodávali, jedni, aby to prodali za cenu všem stejnou a každý ať si to opraví, jak chce, jedni, aby je nechali dožít," popsala sitauci obyvatelka lokality. "Hlavní problém je ale ten, že ať se Heimstaden rozhodne pro jakoukoli nabídku, tak většina lidí peníze na koupi nemá, protože dali peníze už do rekonstrukce, aby se tam dalo bydlet," řekla Moocová.

Rafaj uvedl, že chápe obavy lidí, avšak nejsou podle něj na místě. "Za trvání nájemních smluv našich dlouholetých klientů došlo již několikrát ke změně vlastníků a nájemní vztahy pokračují dál," uvedl. Několik desítek nájemníků už podle něj na zaslanou nabídku reagovalo pozitivně a firma s nimi pokračuje v dalších krocích směřujících k prodeji.

Případný prodej někomu jinému by podle ředitele přišel na řadu až po neúspěšných jednáních s nájemníky. Kupující by přitom musel respektovat současné nájemní smlouvy. "Platí, že pak bychom nemovitosti nabízeli nejprve obcím a teprve poté dalším stranám. Nevylučujeme ani možnost, že si domy ponecháme, nicméně pak nastupuje nutnost, dům v následujících letech zcela rekonstruovat," uvedl Rafaj.

I pokud by se nestavěl nový domek, ale opravoval současný, nájemníci by se museli na více než rok a půl vystěhovat, protože během rekonstrukce by byl neobyvatelný. "Pro takové případy máme připravené velmi zajímavé alternativní nabídky, včetně možnosti přestěhovat se do některého z našich nově rekonstruovaných domů přizpůsobených pro život seniorů," uvedl Rafaj.

Bývalá společnost RPG Byty získala někdejší hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že při prodeji bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Vlastníky se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, od nichž firmu koupil Heimstaden.

Sdílejte článek