Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Regiony

Lidé po nouzovém stavu znovu sportují, nemocnice evidují nárůst počtu zraněných

​S příchodem letních prázdnin začíná jedno z nejnáročnějších období pro Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntále a Rýmařově.

Ilustrační foto: Archiv

Ročně zde ošetří stovky úrazů, a kromě zimy jich nejvíce připadá na červenec a srpen, kdy se nejvyšší moravské pohoří Jeseníky stává oblíbeným cílem pohybu chtivých návštěvníků.

Mnoho nejtěžších úrazů vzniká po zdánlivě nevinné jízdě na koloběžce, která se v posledních letech stala nejrizikovějším sportem regionu.

Zvýšený pohyb, méně pozornosti během dovolené, občas nějaké to pivo či jiný povzbuzující nápoj, to všechno zároveň přináší vedle radostných chvil odpočinku také časté újmy na zdraví. Jedná se o lehčí či těžší nehody, jejichž důsledky pociťuje zdravotnický personál Nemocnice AGEL Podhorská prakticky denně.

„Zejména na chirurgických pracovištích jak v Bruntále, tak v Rýmařově, se v letních měsících lékaři spolu se sestřičkami a dalšími zdravotníky na chvíli nezastaví. Za celý rok 2019 jsme ošetřili téměř čtyři a půl tisíce různých úrazů všech věkových kategorií, to je v průměru více než 12 denně," přiznává Jiří Veverka, člen představenstva Nemocnice AGEL Podhorská.

"Většina připadá na zimní měsíce, kdy je v plném proudu lyžařská sezóna a stejný nápor čeká zdravotníky každé léto. Okolo sedmi set úrazů tvoří každý rok nejrůznější zlomeniny a je to mnohdy výsledek podceňování bezpečnostní výbavy nebo jen obyčejná nepozornost,“ dodává Jiří Veverka.

Nevítaným trendem posledních letních sezón se staly úrazy na koloběžkách. Původně bezpečná zábava je často příčinou těch nejtěžších úrazů. Každý v dětství na koloběžce jezdil, a proto převládá pocit, že se během této volnočasové aktivity nemůže nic stát. Jenže opak je pravdou.

„Zvláště turisté, kteří osedlají sportovní koloběžku poprvé v životě a pustí se například do náročných sjezdů z Pradědu kolem Ovčárny až na Hvězdu, často přeceňují své schopnosti a jsou nebezpečím pro sebe i pro ostatní návštěvníky hor. Nepoužívají helmy, rukavice ani ochranné brýle. Já sám jezdím na koloběžce několik let a osobně jsem již zažil případy, kdy se někteří koloběžkoví sjezdaři navzájem filmují mobilními telefony ve vysoké rychlosti. Výjimkou nejsou ani selfie z těch nejprudších pasáží,“ varuje Jiří Veverka.

Jeho slova bohužel potvrzují první prázdninové dny a zejména uplynulý prodloužený víkend. Celkem bylo během těchto volných dnů ošetřeno v chirurgických ambulancích v Bruntále a Rýmařově 170 pacientů, z toho 90 úrazů z řad sportovních volnočasových aktivit.

"Jen namátkou jmenujeme zlomeniny zápěstí a prstů, různé zhmožděniny, dva případy vykloubeného ramene, otevřená poranění hlavy, lokte či kolena, několik zlomenin nártu a podvrtnutí kotníku, otřesy mozku, dokonce jedna zlomenina žeber následkem pádu a bohužel i jedna zlomenina v oblasti hrudní páteře. To všechno přinesly pouhé tři dny ve spádové oblasti Nemocnice AGEL Podhorská," uvádí mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská.