Společnost
06/01/2016 ČTK

Lidé už žádají o speciální SPZ. Po Ostravě bude jezdit vůz s označením lodi ze Star Treku

Desítky lidí v kraji zatím požádaly o registrační značku auta na přání. V žádostech se nejčastěji objevují křestní jména či názvy firem. Po Ostravě ale bude jezdit například i vůz s označením hvězdné lodi USS Enterprise ze seriálů a filmů Star Trek.

Žádosti mohli lidé podávat od pondělí, kdy také úřady zaznamenaly největší zájem. Nejvíce žadatelů bylo v Ostravě, zájem ale postupně klesá. „V pondělí požádalo o registrační značku na přání 29 motoristů. V úterý jich přišlo 14 a během dnešního dopoledne už jen čtyři,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Dodala, že nejzajímavější značkou se v Ostravě stala ta, která ponese registrační číslo fiktivní hvězdné lodi USS Enterprise, známé ze sci-fi příběhů Star Trek. V seriálu či později i ve filmech nesla označení NCC-1701, vůz v Ostravě bude mít registrační značku NCC1701D.

Karvinští úředníci zatím evidují pouze jednu žádost. „V pondělí a dnes nepřišel nikdo. V úterý jsme zaznamenali dva zájemce. Ale pouze jeden žádost podal. Druhý se jen zajímal a údajně má s žádostí ještě přijít,“ řekla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Podle ní se v obou případech jednalo o kombinaci čísel a slova. V Opavě se zatím přihlásilo osm lidí. „Jedna značka ponese například název automobilu Smart,“ řekla mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Možnost získat značku podle svého přání využívají i majitelé automobilových veteránů. Majitel historického vozu Tatra T57 si například zaregistroval značku T57 Tatra. Slovo Tatra bude mít ve značce i další majitel veterána z Opavy.

„Tuto možnost využijí pravděpodobně jen lidé, kteří mají veterány na současných značkách. Pokud mají veteránské značky, určitě je to zajímat nebude. A ti, kteří mají auto na původních značkách s označením například OV či KI, ti je také nebudou chtít měnit. To jsou dnes raritní záležitosti. Takže půjde pravděpodobně jen o jednotlivce,“ řekl Zdeněk Vojáček z ostravského Veteran Car Clubu.

Ten sám vlastní šest veteránů. O nové značce ale neuvažuje ani u jednoho. A to i přesto, že na jednom voze má současnou značku, která Moravskoslezský kraj označuje písmenem T. „Mám ji na voze Simca 1301. Ale na tuto značku jsem čekal tři roky. Nakonec jsme získal značku 1T9 1309, a s tou jsem spokojený,“ řekl.

Zájemci o registrační značky na přání přicházejí na úřady nejčastěji s požadavky, aby v nich bylo uvedeno jejich jméno či jméno někoho blízkého. Objevil se například Jarek.

Chtějí na značku uvést i jména firem, či kombinace, kterým rozumí je oni sami (například PANALES1). Mnozí narazili na problém, že značka obsahovala některé z nepovolených písmen. Jiní přišli pozdě, protože jejich kombinaci si už zaplatil někdo před nimi na jiném místě v Česku. „Tito lidé si museli vymyslet něco jiného,“ řekla Vojkovská.

Uchazeči o značku na přání musejí zaplatit 5000 korun za jednu tabulku, tedy 10.000 Kč za auto. Obdrží je do 15 dnů. Každá vyžádaná značka je nepřenositelná a nebude možné je prodat další osobě.

Sdílejte článek