Společnost
20/08/2016 Jaroslav Baďura

Lidé v Novém Jičíně hlasují o tom, zda si přejí na Svinci rozhlednu

Obyvatelé Nového Jičína mohou až do 31. srpna 2016 hlasovat, zda si přejí stavbu vyhlídky v části zvané Svinec. Hlasovat může každý občan, kterému nejpozději v srpnu 2016 bude 15 let a má trvalé bydliště v Novém Jičíně nebo jeho místních částech.

Pokud se hlasování zúčastní alespoň 10 procent obyvatel, kteří splňují tato kritéria – tedy 2 050 respondentů – rada města přihlédne k většinovému názoru, zda vyhlídku stavět, či nikoliv.

Vyhlídka na Svinci: Stavět, nebo ne?

Záměr postavit vyhlídku na vrchu Svinec se poprvé objevil v zápisu osadního výboru v Kojetíně z 28. února 2008. Poté ještě 5. července 2013 osadní výbor žádal doplnit stavbu do územního plánu.

Vedení města se po čase rozhodlo záměr uskutečnit. Začalo připravovat projekt vyhlídky, která by umožnila lepší výhled ze Svince na Beskydy, Jeseníky a na velkou část Nového Jičína.

Proti záměru se ale mezi veřejností zvedla vlna nevole, vznikla petice a vedení města přiznalo, že jedním z důvodů mohla být nedostatečná komunikace s občany o podobě a umístění vyhlídky.

Také osadní výbor v Kojetíně v zápisu ze 3. června 2016 konstatoval, že v anketě pořádané pouze v této místní části se 90 procent obyvatel vyslovilo proti záměru. Vedení města následně požádalo Zdravé město Nový Jičín o uspořádání veřejného projednání, na kterém by občané mohli vznést své připomínky.

Co navrhují architekti

Veřejné projednání proběhlo 21. června 2016 v aule radnice. Poté, co starosta Jaroslav Dvořák popsal historii záměru, Darja Štursová a Ondřej Kafka z architektonického ateliéru MOAD architekti představili svůj projekt.

„Svinec je jedno z těch míst, kde je kouzelně. Pro místní je to láska, kde člověk snadno zapomene na město, vyčistí si hlavu, nadechne se… Pro většinu obyvatel je cílem křížek na konci pomyslného kozího hřbetu. Ano, tam je ten cíl. Ale, aniž by si to většina výletníků uvědomila, cestou projdou kolem nejvyššího bodu. Navržená vyhlídka by stála právě v tomto místě, na vycházkové cestě, u nejvyššího bodu a lákala by k zastavení, odpočinku a výhledu.

Dřevěná modřínová vyhlídka má tvar písmene L. Cílem je, aby základna byla co nejmenší – zhruba 5 krát 3 metry – a výhledová plošina byla velká tak, aby se po ní návštěvník mohl projít a přiblížit se tomu úžasnému rozhledu.

Ve výšce 7 metrů nad terénem nabídne otevřený výhled všemi směry do krajiny, navíc podpořený graficky ztvárněnými a popsanými panoramaty.

Toto unikátní umístění dá možnost vidět z jednoho bodu Beskydy, Oderské vrchy, Hostýn a Moravskou bránu včetně pohledu na velkou část města Nový Jičín. Tyto výhledy zaujmou i malé děti, které je uvidí skrz jednoduché tyčové zábradlí.

Návrh vyhlídky odpovídá koncepci současné architektury, snažíme se použít v co největší míře přírodní materiály – dřevo, ocel a kámen. A chceme, aby vyhlídka přirozeně stárla a měnila se, tak jako se měníme my a přejeme si, aby se stala přirozenou funkční součástí vrcholu.“

Hlasy pro i proti

Po prezentaci ateliéru MOAD architekti se k záměru mohli vyjádřit občané. Nejvíce ocenili skutečnost, že vyhlídka bude motivovat rodiny s dětmi k výletům do přírody. Některým se líbil také projekt, který označili za umělecky hodnotný.

Jiná skupina diskutujících byla ochotna stavbu vyhlídky na Svinci připustit. Doporučovala ovšem vznik záchytného parkoviště, aby auta nejezdila do místní části Kojetín a omezil se vjezd do přírodní rezervace Svinec, kam už nyní navzdory zákazu jezdí více vozidel, než by mělo.

Další navrhovali vybudovat pod Svincem zastávku městské hromadné dopravy, aby se zjednodušil přístup k restauraci i samotné vyhlídce. Zazněly také požadavky na změnu vzhledu a velikosti vyhlídky, její přesunutí na Petřkovskou hůrku nebo jiný vrchol v okolí a volání po pravidelném svozu odpadu po turistech.

Odpůrci záměru argumentovali, že vyhlídka naruší ryzí a čistou přírodu, nastanou problémy s parkováním a projeví se další negativní dopady zvýšeného turistického ruchu – například na vzácné druhy rostlin, které zde rostou. Někteří vznesli připomínky ke vzhledu a konstrukčnímu řešení stavby.

 

Sdílejte článek