Lukáš Curylo: Stali jsme se festivalovým městem
V létě ožívá kraj celou řadou festivalů. V Dolních Vítkovicích se právě koná Beats for Love, který láká především fanoušky elektronické a taneční hudby.
Jeho začátek si nenechal ujít ani náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Lukáš Curylo. V rozhovoru mluví o tom, proč kraj takové akce podporuje, kterým nejvíce fandí či jak se kraji podpora festivalů vrací.
Proč kraj podporuje akce, mezi které patří i festival Beats for Love?
Kraj podporuje všechny větší festivaly, které se konají v našem kraji, zvláště v Ostravě. Cílem je, aby vstupné bylo příznivé a přijatelné nejen pro obyvatele našeho kraje, ale také pro návštěvníky. To je jeden důvod. Druhý je ten, že chceme vyjádřit nějakou pořadatelům, protože příprava na festival běží celý rok a nemají to jednoduché, aby konkurovali ostatním festivalům v Evropě, které jsou daleko větší a finančně mnohem více dotované. Deklarace města, kraje a jiných institucí dává jakýsi punc, že stojíme o tyto festivaly a návštěvníky, kteří sem do regionu zavítají.
Dolní Vítkovice hostí hned dva velké festivaly, a to v krátkém časovém sledu. Po Beats for Love prakticky ihned následuje Colours of Ostrava. Není to až moc v tak krátké době?
V celém Moravskoslezském kraji se ročně koná okolo padesáti festivalů. Někomu to může připadat moc, ale když jsem teď byl s kolegy z Prahy, Brna, jižní Moravy nebo ze západu Čech, tak můžu říct, že všichni nám tohle závidí, protože během páru let jsme se stali festivalovým městem a lidé si zvykli jezdit do našeho kraje právě v létě a trávit tady svůj volný čas. Je to dobrá reklama, která se tvořila několik let. Dneska to beru jako samozřejmost. Praha i Brno se přes léto vylidní, zatímco Ostrava žije. A pokud jde o dva největší festivaly, oba si našly své cílové skupiny, které si navzájem nekonkurují. Elektronická hudba na Beats for Love je zaměřená na jiné posluchače než Colours of Ostrava. Vystřídá se tady tak devadesát, sto tisíc lidí a nejsou to jedni a ti samí, což je pro Ostravu a pro náš kraj velice zajímavé.
V čem dokážete pořadatelům festivalů nejvíce pomoct? O co hlavně vás žádají?
Zaprvé finančně, byť u takto velikých festivalů je to spíše symbolická částka. Pomáháme jim však také v rámci propagace, protože většinou pořádáme společné tiskové konference, zveme partnery, VIP hosty, vyrábíme reklamní předměty nebo děláme kalendária pro zahraniční hosty, tak jim říkáme o těchto festivalech. Když vyjedu do zahraničí a setkám se tam s nějakým velvyslancem či konzulem, upozorňuju je na tyto festivaly a je s podivem, že všichni oba dva festivaly znají. Ví o tom, že tady jsou a jsou mezi nimi i takoví, kteří na ně přímo jezdí.
Co se těmto lidem na festivalech v Dolních Vítkovicích nejvíce líbí?
Festivaly jsou zajímavé z několika důvodů. Jeden z nich je, že se konají v prostředí industriální národní památky, protože žádný jiný festival na světě se nekoná v takových prostorách. Většinou jsou na hřištích, u vody, na plážích, ale nikoliv v tak krásných a zajímavých prostorách, kde umožní prezentaci na třinácti či čtrnácti pódiích. To nikde jinde není možné. Festivaly pak lidi lákají také příjemnou atmosférou a svou velikostí. Jsou to sice velké festivaly, ale nikoli vyloženě obří. Když se návštěvnost pohybuje kolem čtyřiceti až padesáti tisíc, tak je to ještě optimální. Navíc za relativně přijatelnou cenu tady dostanou velmi kvalitní hudbu, za kterou by v zahraničí museli zaplatit třeba i desetkrát více. Je tady vysoká úroveň služeb za přijatelné peníze. To tady lidi láká.
Zmínil jste, že se v kraji každoročně koná asi padesát festivalů. To není málo. Je ale něco, co vám mezi nimi chybí, co byste uvítal?
Jsem nesmírně rád, že každý festival není jen o hudbě, ale má i nějaké doprovodné aktivity. Ať už je to charitativní rozměr, vzdělávací workshopy, osvětová činnost či setkání s hosty. Každý festival si nachází i doprovodné aktivity, které k běžným festivalům nepatří, a proto možná i ty největší jsou tímto zajímavé.
Je mezi festivaly nějaký, kterému obzvlášť fandíte, který jste si více oblíbil?
Faktem je, že už jsem trochu starší. Rozhodně se ale na Beats for Love, Festivalu v ulicích či Colours of Ostrava setkám se zajímavými lidmi a pobavím se s nimi, protože během roku na to nemám prostor. Tyto festivaly jsou pro mě vždycky moc hezkým zážitkem. Jedním z nejzajímavějších festivalů mimo Ostravu je pro mě Štěrkovna Open Hlučín, který je zajímavý tím, že je kapacitně velice omezený kvůli vodě a celkovému prostředí, ve kterém se koná. Je to ale jeden z největších mimoostravských festivalů s převážně českou muzikou. Je to zase něco jiného a mám ho nejraději z festivalů konaných mimo Ostravu.
Dokážete říct, jak se kraji vrací podpora takových festivalů?
Je prokázané, že každá smysluplně vložená koruna do kultury se může vrátit až čtyřiapůlkrát. A to díky tomu, že lidé tady přijedou, ubytují se, utrácí, tráví tady volný čas, cestují, navštěvují památky a naše zajímavosti. Tím vším kraj podporují a dělají mu i propagaci. Festivaly se tak v menší míře chovají podobně jako olympiády a jiné velké akce. Většinou se nám to tak mnohonásobně vrátí.