Byznys
05/06/2023 Admin PATRIOT

Malé a střední firmy mají neférovou výhodu. Zdravá firemní kultura se jim buduje lépe

Co dělá dobrou atmosféru ve firmě? Co činí zaměstnance spokojené? Je to jen fotbálek a kávovar?

Na téma zdravé firemní kultury se zaměří akce Culture Club 2023, která proběhne v Ostravě 15. 6. v Impact Hub Ostrava.

Podle Jarky Kořené, ředitelky Impact Hub Ostrava, je firemní kultura ve skutečnosti emoce, kterou prožili zaměstnanci v posledních padesáti dnech. Je také neustále ve vývoji a pohybu, což dělá z firmy živý organismus. Živý organismus, o který je potřeba se starat.

Organizací, které mají inspirativní firemní kulturu, ať už se jedná o velké firmy či malé rodinné firmičky, najdeme i v Česku celou řadu. K tématu se dá přečíst spousta knih, jako například Radikální otevřenost, Pravidlo žádných pravidel, Štěstí v práci, Zrození kmenového vůdce nebo Budoucnost organizací. Nicméně to pro samotnou změnu nestačí.

Firem, které si uvědomují, že je potřeba se o firemní kulturu starat, je u nás podle Martina Bazaly, ředitele firmy Raynet, dostatek: „Po posledním ročníku jsme si uvědomili, že už kolem nás existuje velká skupina lidí, kteří o otevřených, svobodných, týmových a jiných formách fungování vědí a tato cesta je láká. Jak ale na to? Jak konkrétně funguje samořízený tým ve všech praktických aspektech. Čemu se vyhnout a co si naopak pohlídat?”

Jak na zdravou firemní kulturu?

Letošní ročník se zaměří na to, jak přesně se do budování udržitelné a prospěšné firemní kultury pustit, čemu se vyhnout a z jakých chyb se poučit. Mezi hosty minikonference budou Josef Dvořáček z rodinné firmy Sonnentor, Jana Haderková z firmy Kros a Tomáš Vránek, ředitel ICE Industrial Services, jedné z největších českých automatizačních společností.

Jedním z aspektů zdravé firemní kultury může být i názor rodiny zaměstnanců. Podle Jarky Kořené platí, že pokud se koukáme na člověka komplexně, nemůžeme jeho život oddělit od jeho pracovní role. Což potvrzuje i Martin Bazala, druhý z pořadatelů letošní konference, který považuje rodiny zaměstnanců za lakmusový papírek, zda je firemní kultura Raynetu stále zdravá.

Dalším prvkem zdravé kultury může být také flexibilní pracovní doba, jak dodává Jarka Kořená: „Flexibilní pracovní doba je něco, co by mělo být, pokud to druh práce dovoluje, standardem. Jakmile je setkávání v práci dobrovolné, ukáže se, jak moc jej lidé chtějí sami od sebe. Zároveň je třeba důkladněji týmové aktivity plánovat. Nám funguje například rituál společných snídaní s brainstormingem co dva týdny a společné večeře co čtvrt roku.”

Culture Club 2023 je již třetím ročníkem této akce, který se vrací do ostravského prostoru po covidové pauze. Pořadatelé s ním mají však velké plány. Pokud se letošní akce v prostorách Impact Hub Ostrava vydaří a potvrdí se rostoucí zájem o téma dobrých firemních kultur, tak by rádi rozšířili akci o větší počet řečníků, ponořili se více do hloubky témat a přidali například kulaté stoly nebo mastermind setkání.

Sdílejte článek