Kultura
17/03/2021 Jaroslav Baďura

Málem byl jazzovým pianistou. Příběh Michala Davida začal v italském klášteře

​Dokument Jindřicha Procházky o Michalu Davidovi vznikal v roce 2020, v roce jeho šedesátých narozenin.

Plány na velkolepou oslavu jubilea na vyprodaných koncertech v pražské O2 aréně však musel kvůli koronavirové pandemii odložit. Bilancujícího umělce se podařilo zachytit například při práci v Divadle Broadway, či na jednom z jeho mála povolených letních open air koncertů

Tvůrce dokumentu nechal zpěvák nahlédnout také do svého soukromí. Vysílání dokumentu z dílny ostravského studia České televize bude v sobotu 20. března ve 21.20 na ČT1.

Michal David, pravým jménem Vladimír Štancl, chlapec s napůl cirkusáckým a napůl buržoazním původem, vyrůstal v pražské Krči sám s maminkou kabaretní tanečnicí a bez tatínka emigranta. Hudební talent v něm v jeho osmi letech objevila matka představená v klášterní škole poblíž Milána, kde malý Vladimír strávil dva roky během matčina uměleckého turné po Itálii.

Po návratu do Československa dostali Štanclovi od příbuzných darem klavír a o tom, co z Vladimíra jednou bude, bylo rozhodnuto. V pubertě hrál v jazzových a rockových kapelách a na konzervatoři kromě hry na piano studoval skladbu.

Osudovým dnem pro jeho profesní dráhu bylo vystoupení jeho amatérské skupiny Čtyři na Pražských jazzových dnech v roce 1976, kde kapelu porota ocenila titulem Talent roku.

Z kariéry uznávaného jazzového pianisty ale sešlo dřív, než vůbec začala, jelikož v tentýž den a na stejném místě dostal nabídku od skupiny Kroky Františka Janečka. Tehdy se začalo jeho přání – živit se muzikou – měnit ze snu ve skutečnost.

Následovala éra popové hvězdy, krále diskoték a idolu dívčích srdcí let osmdesátých. Po ní přišla pro Michala Davida coby symbolu normalizační zábavy dekáda mediálního zatracení a života v ústraní.

V roce 1998 se odehrál jeho velký comeback spojený s triumfem hokejistů v Naganu. Od té doby se opět těší přízni svých fanoušků. V posledních dvaceti letech je navíc úspěšným autorem muzikálů, které plní nikoli pouze jeho domovské Divadlo Broadway, ale také například hlediště v Jižní Koreji.

Role průvodce příběhem Michala Davida se ujal textař a hudebník Lou Fanánek Hagen, jehož se slavným kolegou pojí dlouhodobá umělecká spolupráce na písních a muzikálech, ale také hudební a ideový antagonismus pankáče a popíkáře z dob předrevolučních.

Kromě ústřední dvojice hovoří v dokumentu jeho příbuzní – matka Edita, sestra Michaela, manželka Marcela, dcera Klára, ale i ti, kdo je spolu s ním prožívali – Rudy Linka, Karel Vágner, Sagvan Tofi nebo Monika Absolonová.

Součástí premiérovaného pořadu bude v době jeho vysílání zveřejněn rozhovor s Michalem Davidem a několik krátkých doplňujících videí dostupných on-line na stránce pořadu.

Námět a režie: Jindřich Procházka // dramaturg: Marek Dohnal // kamera: Petr Kožušník // zvuk: Marek Ronec, Jaroslav Menšík // vedoucí produkce: Tomáš Jarolím // šéfproducentka: Markéta Grossmannová // šéfdramaturg: Marcel Nevín

Sdílejte článek