Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Proměny kraje

Máme šanci být mezi nejlepšími kraji, řekl znovuzvolený hejtman Ivo Vondrák

​V rouškách a každý kvůli protikoronavirovým opatřením za jedním stolem zvolili dnes dopoledne noví zastupitelé Moravskoslezského kraje opět do funkce hejtmana kraje Ivo Vondráka.

Zleva: Jakub Unucka, Ivo Vondrák, Lukáš Curylo a Petr Kajnar. Foto: Facebook Ivo Vondráka

Zastupitelé vzešlí z říjnových krajských voleb také jeden za druhým slovem „slibuji“ stvrdili i slib člena krajského zastupitelstva.

Staronový hejtman Ivo Vondrák řekl, že je rád, že se mu splnilo, o čem mluvil před čtyřmi lety. „Že máme zájem transformovat tento kraj a dostat ho mezi možná ty nejlepší kraje v České republice. Ale tehdy jsem řekl i to, že za čtyři roky se to nedá stihnout. Máme před sebou tedy druhý poločas a možná toho máme před sebou ještě více než před těmi čtyřmi lety,“ řekl hejtman po svém zvolení.

Dodal, že Moravskoslezský kraj se nyní musí potýkat s další fází epidemie a bude se muset potýkat i s jejími dopady, až skončí.

„Přizvali jsme si na to do koalice i dalšího partnera, ČSSD. Dnešní jednání zastupitelstva dokázalo, že tento kraj je schopen a ochoten se zbavovat různých půtek a politikaření a jde přímočarou cestou. A také opoziční zastupitelé vystupují velmi rozumně,“ řekl hejtman Ivo Vondrák a dodal, že programové prohlášení přichystá krajská koalice do konce roku.

Řekl také, že bude zvažovat, zda opět příští rok kandidovat do Poslanecké sněmovny. „Ale na toho zbývajícího tři čtvrtě roku tam budu muset vydržet. Ale je už to pro mě zatěžující a únavné. Ale teď to ještě dokončím. Myslím, že už jsou tady mladší lidé, i když ne moc. Budu o tom ještě diskutovat. Chtěl bych, aby se zrodil můj nástupce a od toho je i mimochodem management, aby si ho vychoval,“ řekl hejtman, který je i poslancem ve sněmovně.

Unucka: Jiní stříhají pásky, mě čeká zavírání dolů

Zastupitelé dnes zvolili také celkem osm náměstků hejtmana kraje, kteří budou spolu s hejtmanem zároveň i členy rady kraje, a dva další radní. Novinkou je, že všichni členové krajské rady budou takzvaně uvolnění, takže budou placeni za svou práci a budou ji vykonávat „na plný úvazek“.

Prvním náměstkem hejtmana se stal jednapadesátiletý Jakub Unucka, který bude mít na starosti kromě „chytrého kraje“ jako v minulých čtyřech letech také nová zaměření – průmysl a energetiku.

Jakub Unucka před zvolením zastupitelům řekl, že taková funkce náměstka nikde v České republice neexistuje. „Náš kraj je v tomto zcela výjimečný. Ale náš kraj je také velmi výjimečný v tom, že má doly, které zaměstnávají asi třicet tisíc lidí. Je výjimečný i v tom, že má hutě, které zaměstnávají více než sto tisíc lidí. A je výjimečný i v tom, že na černém uhlí závisí vytápění domů pro 750 tisíc obyvatel,“ řekl Jakub Unucka. „A vláda řekla, že příští rok ty doly zavře.“

Inspiraci pro funkci náměstka kraj našel v Porýní-Vestfálsku, kde mají také doly a náměstka pro průmysl a digitalizaci a inovace a počet zaměstnanců v dolech tam klesl v posledních deseti letech z třiceti tisíc na dva tisíce čtyři sta. "A zatímco jiní náměstci budou stříhat pásky, já budu zavírat jeden důl za druhým,“ řekl Jakub Unucka.

Dodal, že jeho hlavním úkolem bude, že nesmí zhasnout kotle v teplárnách v Třebovicích, ve vysokých pecích v Třinci a v Kunčicích. „Jinak přijde o práci více než sto tisíc lidí. Práce tady bude dost,“ řekl Jakub Unucka.

Náměstek Unucka také neformálně dodal, že za poslední rok ve funkci náměstka shodil dvacet kilo.

Staronoví náměstci, jeden by rád shodil dvacet kilo

Do funkce druhého náměstka hejtmana zastupitelé zvolili Lukáše Curyla, který se bude opět starat o oblast kultury a památkové péče.

Třetím náměstkem hejtmana pro oblast dopravy, kterou v minulém období zastával právě Jakub Unucka, zvolili zastupitelé Radka Podstawku.

„Chtěl bych pokračovat v tom, co pan Unucka začal, a chtěl bych také ve funkci shodit dvacet kilo,“ rozesmál některé zastupitele Radek Podstawka.

Jako náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví v kraji byl opět zvolen Martin Gebauer, který už tuto funkci čtyři roky vykonával. „Práce před námi je velmi mnoho. Máme v plánu vytvořit jeden velký generel našich nemocnic, aby rozvoj medicínské, ekonomické a finanční stránky dával smysl a tvořil jeden ucelený celek,“ řekl Martin Gebauer.

Kraj je na špici republiky v sociální oblasti

Náměstkem hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch se stal opět čtyřiačtyřicetiletý Jan Krkoška, náměstkem hejtmana pro finance, majetek a investice se stal rovněž opětovně Jaroslav Kania.

V pořadí sedmý náměstek hejtmana pro sociální oblast je také staronový, stal se jím Jiří Navrátil. „Náš kraj je v poskytování sociální péče na špici v celé České republice, jsme na špici i v poskytování náhradní rodinné péče, jsme jeden z nejlepších krajů, kterému se daří nacházet nové rodiny pro děti, které neměly štěstí vyrůstat ve své biologické rodině,“ řekl Jiří Navrátil a dodal, že pandemie ukázala kraji, že je třeba kromě zdravotnictví starat se také dobře o seniory.

Náměstkem hejtmana pro školství a sport se stal tak jako v minulých čtyřech letech původním povoláním pedagog Stanislav Folwarczny.

Kajnar: Problémů kraje je hodně, chci přispět k jeho rozvoji

Jako první ze dvou dalších uvolněných členů rady kraje zastupitelé zvolili lékařku v oboru chirurgie a intenzivní medicíny Zdeňku Němečkovou Crkvenjaš, která deset let pracuje na pozici vedoucí popáleninového centra ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ta bude mít na starost oblast životního prostředí.

Druhým uvolněným členem krajské rady se stal bývalý primátor Ostravy, čtyřiašedesátiletý Petr Kajnar.

„Řídil jsem Ostravu vždy jako centrum kraje s přesahem do kraje. Věnoval jsem vždy velkou pozornost tomu, aby metropole plnila úlohu, která jí sluší. Je to vidět například na zóně Mošnov, která je mimo Ostravu, nebo na medicíně. Problémů kraje je ale obrovská řada a já chci přispět k jeho rozvoji,“ řekl Petr Kajnar.