Nejnovější zprávy: V Karviné ještě letos vznikne nový sportovní areál ​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

Mariánské Hory a Hulváky

Mariánské Hory a Hulváky bojují proti klíšťatům postřikem v zahradách školek

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky už čtvrtým rokem brojí proti klíšťatům. Mnohá dokáže vyhubit v zahradách mateřinek díky speciálnímu postřiku.

Foto: Mariánské Hory a Hulváky

S přicházejícím jarem se začínají nejenom v přírodě, ale také ve městech objevovat klíšťata, která, pokud jsou infikovaná, přenášejí nebezpečná onemocnění. Mezi nejznámější patří borelióza a klíšťová encefalitida.

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky proti těmto parazitům efektivně bojuje už čtvrtým rokem, a sice speciálním postřikem, který nechává aplikovat v zahradách pěti mateřských škol, ale také v blízkosti Základní školy Gen. Janka či domova s pečovatelskou službou.

„S tímto nápadem jsme přišli před čtyřmi lety, kdy jsme řešili několik případů přisátí klíštěte na dětech v mateřských školách. Zjistili jsme, že existuje speciální postřik, který můžeme nechat aplikovat do zahrad, ve kterých si děti hrají,“ uvedl starosta obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

„V praxi to funguje tak, že pověřený pracovník chodí po zahradě se zpětným vysavačem, pomocí kterého rozprašuje vodu s látkou, která vyhubí klíšťata, která se tam vyskytují. I když postřik není zdraví člověka nijak škodlivý, necháváme jej aplikovat vždycky v pátek odpoledne nebo o víkendu, kdy už v zahradách nejsou žádné děti,“ přiblížil Hujdus s tím, že ošetření jedné zahrady vyjde na několik tisíc korun.

„Není to drahá záležitost, ale stojí nám to za lepší komfort dětí. Ty si tak mohou v zahradách hrát a jejich rodiče se nemusí bát, že by se ze školky vrátily s klíštětem. I ředitelky mateřinek nám potvrdily, že klíšťata zmizela z těch míst, kde se dříve vyskytovala.“

Obvod nechává postřik aplikovat do zahrad na jaře, kdy začínají být klíšťata aktivní a pak ještě na konci letních prázdnin.

„To z toho důvodu, že i po nastříkání postřikem můžou do zahrady po několika týdnech nebo měsících přilézt nová klíšťata nebo je tam přenese kupříkladu nějaký pes. Proto pak necháváme postřik aplikovat ještě na konci léta, kdy se děti vracejí do mateřinek po prázdninách,“ vysvětlil starosta.

„Volali nám už i zástupci z jiných měst a ptali se, jak tato metoda funguje. Rádi veškeré informace a zkušenosti předáme dále. Je dost dobře možné, že se podle nás budou inspirovat i někde jinde, za což budeme jenom rádi,“ uzavřel Hujdus.