Nejnovější zprávy: Průlomová novinka. Záchranáři mohou poskytnout transfuzi už ve vrtulníku Česká stopa v Londýně. Na opravu Big Benu bylo použito lešení z Karviné

Gastronomie

Markétě snědli marmeládu, přesto v Peče celá země připravila exkluzivní koblihy

​Markéta Tomášková z Ostravy stále může pomýšlet na celkové vítězství v pořadu Peče celá země. V sedmé epizodě opět předvedla parádní výkon.

Foto: se souhlasem České televize

Soutěžící ze Staré Bělé, jejíž cestu pořadem Magazín PATRIOT bedlivě sleduje, v sedmé epizodě pořadu, který běží na prvním programu České televize, vytáhla další skvělé recepty.

Začalo se koblihami, které mají u Markéty doma moc rádi. „Ale není to zrovna zdravý dezert, a tak je doma dělávám jen zřídka,” usmála se.

Markétě Tomáškové se povedly především vanilkové koblihy, které byly podle porotců exkluzivní. „Krásně nakynuly a byly dobře usmažené. Také krém byl podařený, byla jsem spokojená,” svěřila se.

Do svého receptu původně chtěla použít meruňkovou marmeládu, nakonec ale musela změnit plány. „V době, kdy jsme museli nahlásit recepty, jsme meruňkovou marmeládu měli ve sklepě. Ale když jsem si ji pak chtěla vzít na natáčení, tak už byla snězená,” prozradila.

S úkolem se přesto popasovala na jedničku, a tak se mohla pustit do přípravy svatebních koláčů. Během dvou hodin jich soutěžící museli připravit 36. „Není problém stihnout udělat za dvě hodiny takový počet koláčů, problém je v kynutí těsta. Nakonec to nějak vyšlo, ale delší kynutí by jim rozhodně prospělo,” věděla Markéta.

Podle porotců byly některé koláče ostravské soutěžící exkluzivní, u jiných porotci měli jen drobné výtky. „Tvarohové jsem dělala první a měly víc času dokynout na plechu, makové a ořechové už to nestihly, proto byly menší. Porotě vadilo, že jsou zasypané drobenkou, ale u nás se dávalo posypky vždycky hodně, takže jsem postupovala jako doma,” dodala s úsměvem na tváři.

Na závěr přišla další pořádní výzva – tentokrát čokoládová koule, která v sobě ukryje moučník. Ovšem připravit takovou čokoládovou kouli, to není jen tak. „Děsilo mě to už při domácí přípravě. Doma se mi nepovedla vcelku ani jednou, pokaždé se mi zlomila nebo nešla vyklopit. Navíc jsem doma neměla originální formu na čokoládu, a tak jsem trénovala na všem možném,“ řekla ostravská soutěžící.

Až do soutěže Markéta doma používala čokoládu do náplní a jako polevu dortů nebo cukroví, nic z ní ale nevyráběla. „Pouštět se do čokoládové koule pro mě bylo z kategorie sci-fi. Nakonec jsem ale byla velice spokojená s tím, že jsem kouli vyrobila, byla dobře vytemperovaná a držela vcelku. Rozhodně to byl můj osobní rekord, i když porota měla oprávněné výhrady,“ prohlásila Markéta, která si s přehledem zajistila místo v dalším díle soutěže.

V pořadu ale už překvapivě nepokračuje Zdeněk, který byl mnohými považován za favorita. „Bylo to pro nás všechny ohromné překvapení, nečekali jsme to. Pro mě byl rozhodně favoritem na vítěze, měl tak krásné výrobky a chuťově vynikající překvapivé kombinace,“ uzavřela Markéta Tomášková.