Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Sport

​Měli jsme na zlato, vzpomíná Marek Heinz na EURO 2004. Jak podle něj dopadneme letos?

Už zítra začíná fotbalové EURO, které se letos bude hrát v jedenácti zemích.

Foto: Pavel Hrdlička

V pondělí do turnaje vstoupí i český tým, který bude bojovat ve velmi těžké skupině proti Skotsku, Chorvatsku a Anglii. „Podle mě ale na šampionátu může každý porazit každého,” říká Marek Heinz – pamětník posledního velkého českého fotbalového úspěchu.

Dnes třiačtyřicetiletý Heinz patřil k hlavním českým hvězdám EURA, které se v roce 2004 hrálo v Portugalsku. Tým vedený Karlem Brücknerem tehdy předváděl parádní fotbal a ve skupině postupně porazil Lotyše, Nizozemce a Němce.

Ve čtvrtfinále pak Češi spláchli i Dány a v semifinále si brousili zuby taky na Řeky. Jenže těm nedali gól, smolně padli v prodloužení a finálový sen se jim rozplynul.

„Měli jsme na zlato. Hráli jsme atraktivní a hezký fotbal. Mužstvo mělo sílu, jen jsme to nedotáhli do konce, který jsme si všichni přáli,” vzpomíná Heinz na památný turnaj. „Byl to rok, na který se nedá zapomenout. Byla tam skvělá parta. Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že budeme třetí, tak bychom to brali, ale po turnaji už jsme to vnímali jinak. Měli jsme ještě na lepší výsledek,” dodal.

Heinz se dostal na šampionát díky skvělým výkonům v ostravském Baníku, kterému v sezoně 2003/04 pomohl devatenácti góly k ligovému titulu. A další dvě trefy pak přidal i na šampionátu - nejprve rozhodl o výhře 2:1 nad Lotyšskem a pak se krásně trefil i v duelu s Německem.

„Vzpomínky to jsou samozřejmě hezké, ale už je to pryč. Že bych si to přehrával, to ne,” usmál se útočník, který v té době hrál možná v životní formě.

„Na turnaji se ale dařilo všem. Tým měl sílu i mimo hřiště, šampionát se nám povedl celkově. I fanoušci a známí, kteří tam byli, říkali, že to byl nejlepší turnaj, který zažili,” vzpomíná.

Je to jako kvalifikace…

Letos je situace českého týmu jiná. Sice má v kádru Tomáše Součka nebo Patrika Schicka, ovšem takové hvězdy jako před 17 lety v týmu trenéra Jaroslava Šilhavého nejsou. Turnaj se navíc bude hrát po celé Evropě a za přísných bezpečnostních opatření spojených s koronavirem.

„Mně to přijde zvláštní. Jeden zápas hrajete někde, pak jinde, zase někam musíte letět. Podle mě, když se někam kvalifikujete, tak by měl být turnaj v jedné zemi. Takto mi to pořád přijde jako nějaká kvalifikace,” říká zkušený fotbalista, který během své kariéry prošel taky Francií, Německem, Rakouskem, Maďarskem nebo Tureckem.

Český tým bude hrát své zápasy ve skupině proti Skotsku, Chorvatsku a Anglii v Glasgow a Londýně, pro fanoušky z České republiky je ale cesta na stadiony, na nichž bude omezená kapacita, téměř nemožná.

„A to je škoda, protože fotbal je o emocích a divácích. Ta zpětná vazba je ohromně důležitá,” říká Heinz, který stále vzpomíná na to, jak fanoušci hnali český tým na bronzovém EURU v Portugalsku: „To bylo něco úžasného. Povzbuzovali nás nejen na zápasech, ale i na našich otevřených trénincích, na kterých nám fandil stadion plný diváků.”

Český tým rozhodně nebude na letošním šampionátu favoritem, parta okolo kapitána Daridy ale může překvapit. „Dnes je to hrozně vyrovnané. Bude záležet na aktuální formě. Podle mě tam každý může porazit každého,” myslí si Heinz, jenž vidí hlavní sílu současného českého výběru v kolektivu.

„Není tam žádná top osoba, okolo které se to bude točit. Ale bude to o partě, která potáhne za jeden provaz. Turnaj je navíc pro každého šancí, jak se může ukázat a zviditelnit se. Toto jsou turnaje, které hráče mohou posunout dál,” myslí si Heinz, který je stále hráčem divizních Všechovic.