Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Společnost

Měsíc po střelbě ve fakultní nemocnici. Co už víme a na co odpovědi chybějí

​Výběr hlavních údajů souvisejících se střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava, která si před měsícem, 10. prosince 2019, vyžádala sedm lidských životů.

Ilustrační foto: Archiv

- Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky 10. prosince po 07:00. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zabil šest lidí a tři zranil. Sedmou obětí se stala kriticky zraněná žena, která zemřela o dva dny později.

- Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři svou nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost.

- Dvaačtyřicetiletému pachateli činu z Opavska se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Navštívil svou matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

- Policisté šetří motiv či to, kde pachatel získal nelegálně drženou zbraň. Jednou z vyšetřovacích verzí je údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl střelec stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou.

- Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. Zástupci nemocnice nyní jednají s ostravským magistrátem o vzniku trvalého pietního místa. Památku zesnulých uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, uskutečnila se také mše v nemocnici.

- Soustrast vyjádřili i politici. Prezident Miloš Zeman poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhali. Zármutek nad tragédií vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo maďarský premiér Viktor Orbán. Události si všímala média po celém světě. Informace přinesly velké tiskové agentury i internetové portály v JAR, Číně nebo Indii.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Ostravy řekl, že k uctění památky obětí střelby se po celé republice rozezní sirény; v poledne 17. prosince houkaly dvě minuty a 20 vteřin. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly 22. prosince 2018, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

- Lidé mohou rodinám obětí přispět finančním darem. Na dvou hlavních účtech (zřízených nemocnicí a VŠB-Technickou univerzitou Ostrava) bylo koncem roku přes sedm milionů korun. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s konkrétní rodinou. Pomoc schválila zastupitelstva Ostravy i kraje a vláda. Rodiny obětí by měly dostat úhrnem 300.000 korun, zranění polovinu.

- Ocenění za vysoce profesionální koordinaci bezpečnostního zásahu se dostalo řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi. Získal Medaili hejtmana a Čestné uznání. Kužel uvedl, že to není cena pro něj, ale pro všechny policisty, kteří se na zásahu podíleli. Kužel při převzetí ocenění vyjádřil uznání také lékařům.

- Střelba v Ostravě je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015, kdy dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a nakonec i sebe.