Gastronomie
16/09/2020 Petr Broulík

Město ​Ostrava chce prodat legendární restauraci Spolek

Je to legenda mezi ostravskými hospodami.

Štamgasti mu vždy říkali Spolek, původně se jmenoval Na společenstvu, patřila k němu legendární zahradní putyka Vagón a každý konkurenční hostinec, restaurace či hotel Spolku doslova závidí jeho velkou zahradu v centru města.

Ta hlavně v těchto parných dnech poskytuje hostům stín díky korunám vzrostlých letitých košatých stromů.

Možná bude pro někoho i překvapení, že tento legendární a vyhledávaný podnik, který už patří mezi stoleté hospody, je vlastně „obecní“. Patří od roku 1991 do majetku města Ostravy a zastupitelé města se dnes rozhodli, že Spolek nabídnou k prodeji.

Nebo že ho dlouhodobě pronajmou na dobu pětadvaceti let. Ovšem s podmínkou, že budoucí majitel nebo nájemce zachová restaurační provoz v tomto památkově chráněném objektu v centru města.

Důvod prodeje nebo pronájmu? Spolek potřebuje zásadní rekonstrukci.

Spolek je v dezolátním stavu. Překvapí případní zájemci radnici?

„Objekt Spolku je v poměrně dezolátním stavu. Není tam restaurace, jakou bychom si my, ale myslím, že i Ostravané představovali. Tento záměr se už v historii města objevil mnohokrát, naposledy letos na jaře. Budovu Spolku jsme ochotni i prodat, ovšem pozemek, kde je dnes restaurační zahrádka, může být pouze předmětem dlouhodobého pronájmu. To proto, že jsme si se zastupiteli vědomi, že to je atraktivní pozemek v centru města,“ řekl náměstek primátora Radim Babinec.

Město chce zachovat vyhledávanou restauraci, ale zároveň nechce zajišťovat takové komerční podniky. "Podle dodaných nabídek rozhodneme, zda upřednostníme prodej budovy nebo dlouhodobý pronájem. Podmínkou je, aby zájemce předložil záměr, jak chce pozemky využít a kdy a v jakém rozsahu by provedl rekonstrukci historické budovy. V žádném případě netrváme na tom, aby to byla luxusní restaurace, necháváme zájemcům určitou volnost. Pokud to bude krásná úhledná pivnice, proč ne. Může to být minipivovar, luxusní restaurace, nějaká franšíza, uvidíme. Rádi se necháme nabídkami mile překvapit. Chceme ale, aby v místě Spolku vznikl kvalitativně jiný objekt než dnes,“ vysvětlil náměstek Babinec.

Jenom nutné opravy vyjdou na osm milionů

O uzavření kupní nebo nájemní smlouvy rozhodnou zastupitelé na základě předložených nabídek, ale ponechali si právo od prodeje či pronájmu ustoupit, pokud plány žádného ze zájemců nebudou v souladu s představami o dalším rozvoji této městské části.

Poslední znalecký posudek z roku 2020 stanovil cenu nemovitosti a pozemků legendární restaurace na 14, 4 milionu korun. Společnost, která má nyní pozemky a budovu v pronájmu, platí městu roční nájemné ve výši zhruba jednoho milionu korun.

Protože objekt není v dobrém technickém stavu, nechalo město zpracovat přehled nejnutnějších oprav a s tím spojených nákladů. A také investiční záměr celkové rekonstrukce.

Nutné opravy by vyšly na osm milionů a zahrnují rekonstrukci elektrické instalace, výměny rozvodů vody a kanalizace, výměnu ústředního topení, oken, opravu omítek a malování, rekonstrukci toalet a opravu fasády. „Vzhledem k jejich rozsahu se ale jejich provádění jeví pro město neekonomické,“ přiznávají úředníci města.

Komplexní rekonstrukci spočítali architekti na 65 milionů. To do hospody Ostrava nedá

Záměr na komplexní rekonstrukci Spolku zpracovali už v roce 2017 architekti Ateliéru Simona. Ten předpokládá demolici současné nevhodné přístavby a nahrazuje ji novou.

Objekt má dostat novou střešní krytinu a nový krov a vybudování střešní terasy v nové půdní vestavbě, v níž by mělo být zázemí pro zaměstnance. Záměr počítá s opravou fasády a vybudování nového vstupu z boční ulice.

V druhém patře by měly podle těchto představ vzniknout například prostory pro pořádání svateb či představení divadel. Nové by bylo zastřešení části venkovního sezení, vydláždění zahrádky a to bez nutnosti kácení vzrostlých stromů. V zahradní restauraci by vznikl nový bufet.

Celková oprava objektu by si vyžádala podle tohoto projektu asi 65 milionů korun. „To jsou obrovské peníze a město prostě na některé věci nemá. A také by takové peníze nemělo investovat do hospody. Třeba by to byl někdo schopen udělat levněji,“ řekl náměstek primátora Radim Babinec a dodal, že tímto pro některé zastupitele velmi nadhodnoceným investičním záměrem se nemusí budoucí nájemce nebo kupec řídit.

Hospoda i ubytovna pro tovaryše. Od roku 1991 Spolek patří Ostravě

Dům známý v průběhu uplynulého více než století jako Spolek, Na Spolku, Na Společenstvu pochází z roku 1871. V roce 1902 si ho vyhlédlo Společenstvo řemeslných činností, koupilo ho a mimo hospody v něm zřídilo i ubytovnu pro cestující tovaryše.

Ta se nacházela v levé části přízemí, hospoda pak v pravé. V dnes nevyužívaném patře byly kanceláře Společenstva.

Tomuto spolku patřil dům do roku 1952, kdy byl po nástupu komunistického režimu rozpuštěn. Majetkem města se stal v květnu 1991 na základě zákona o přechodu některých věcí z majetku států do majetku obcí.

V letech 1995 až 2000 byl Spolek rekonstruován.

Sdílejte článek