Nejnovější zprávy: V Karviné ještě letos vznikne nový sportovní areál ​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

Kultura

​Milan Dobeš Museum přináší do Ostravy díla fenomenálního Františka Kupky

Slavnostní vernisáží otevřelo Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích v pořadí již druhou dočasnou výstavu, tentokrát s názvem „František Kupka – ČECH“.

Foto. DOV

Od 25. října hostí Milan Dobeš Museum v ostravských Dolních Vítkovicích unikátní výstavu děl Františka Kupky, průkopníka a jednoho z hlavních představitelů abstraktní malby a jedné z nejvýznamnějších osobností českého a světového umění vůbec.

Výstava, která se v bude konat do 13. ledna příštího roku, byla sestavena z děl z Galerie Zdeňka Sklenáře a nadace SAF. Její součástí jsou olejomalby, grafiky nebo diplomy. Celkem zde najdeme 14 unikátních děl, z toho dva stejné soubory Čtyři příběhy černé a bílé.

"Tato grafika je dodnes považována za jedno z nejvýznamnějších děl Františka Kupky. Cyklus sestává ze čtyř částí, v nichž autor zpracovává nefigurální motivy pomocí geometrických tvarů. Jsme hrdí na to, že je můžeme fanouškům umění ukázat i díky výborné spolupráci s Moravskoslezským krajem a spřátelenými uměleckými institucemi v České republice," potvrdil ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Dalším ze stěžejních Kupkových děl prezentovaných v Milan Dobeš Museu, je olejomalba Vibrantes no. 2. Obraz ve čtvercovém formátu vznikal neuvěřitelných 17. let a po dokončení v roce 1953 se stal jedním z klíčových děl, které ovlivnily budoucí umělce geometrické abstrakce. Kupka se zde zaměřil nejen na horizontální a vertikální linie, ale také na diagonály, které neomezují prázdné vektory jako přímé linie. Autor se zaměřil na vztahy mezi nimi a na děj, který se odehrává v neutrálním pozadí.

Není náhodou, že se výstava Kupkových děl koná v Dolních Vítkovicích v době, kdy si Česká republika připomíná 100. výročí založení Československa. "František Kupka byl velkým vlastencem, který reprezentoval svou vlast v zahraničí a zároveň aktivně podporoval nově vzniklou republiku. Důkazem je například i jím vytvořený Diplom určený ministrem národní obrany k udílení Revoluční medaile československých legií z roku 1920. My všichni můžeme být na jeho národní odkaz hrdí," připomněl Koudela.

František Kupka se narodil roku 1871 v Opočně, v polovině 90. let se přes Vídeň postupně dostal do Paříže, kde se usadil. Ve francouzské metropoli byl přijat Académií Julian a později na École des Beaux-Arts.

V průběhu let začal vytvářet své vlastní abstraktní obrazy. Stal se jedním z průkopníků orfismu, který přibližoval umění hudbě a poezii. Kupka tehdy jako jeden z prvních malířů maloval nejen barvy a tvary, ale také světla, zvuky a dojem, který v něm malované scenérie zachovaly.

Kupkovo dílo nebylo dlouho náležitě doceněno. Dnes je řazen k nejoriginálnějším umělcům 20. století a průkopníkům abstraktního umění. Dokáží to i díla vystavená v Milan Dobeš Museu. Kurátory expozice jsou Zdeněk Sklenář a Jan Světlík.