Kultura
11/05/2021 Jaroslav Baďura

​Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích po kovidové pauze znovu otevírá

Ostravské Milan Dobeš Museum, které má své stálé místo v prostorách Gongu v Dolních Vítkovicích, se od středy znovu otevírá návštěvníkům.

Po nucené kovidové pauze nabídne vedle stálých expozic hned dvě výstavy naprosto rozdílných autorů. Zve návštěvníky na tvorbu Milana Grygara, abstraktního výtvarníka z evropské neoavantgardy.

Současně je zde k vidění výstava Oko bere uznávané regionální umělkyně Ivany Štenclové, která používá neobvyklé výtvarné techniky.

Milan Grygar patří ke generaci autorů, kteří na přelomu 50. a 60. let přešli k abstrakci. Ve své tvorbě tíhne k oproštěnému výrazu a práci s kontrolovanou náhodou.

Spojuje zájem o vizuální a zvukovou stránku uměleckého projevu, podle Grygara je toto spojení naprosto přirozené, dáno existencí obou druhů v dlouhé kulturní historii.

Výtvarnice Ivana Štenclová tvoří portréty a figurální kompozice. Využívá k tomu bohaté spektrum výtvarných prostředků, mnohé z nich jsou velmi neobvyklé. Vyjadřuje se v liniích, nikoliv v barevných plochách. Vytváří díla na pomezí obrazu, reliéfu a objektu.

Jako podklad jí kromě plátna slouží sololitové desky, použitá prostěradla, rentgenové snímky, ale v poslední době také plechy. Význam obrazu je stejně jako jeho forma často mnohovrstevnatý. Systematicky se zabývá odhalováním vytěsněných traumat a zobrazováním především rodinných vztahů.

Milan Dobeš Museum připravilo pro své dlouho očekávané návštěvníky také interaktivní zábavu. Přesněji interaktivní portréty, na kterých si každý příchozí může vyzkoušet praktickým způsobem tvorbu Ivany Štenclové.

Popřípadě prostřednictvím fragmentu z jednotlivých děl najít její konkrétní umělecké dílo.

Muzeum je nyní otevřeno vždy od středy do neděle, v čase 10:00 až 18:00 hod.

Sdílejte článek