Společnost
20/05/2025 Petr Sobol

Mladí orlosupi z Ostravy byli vysazeni v bulharských horách. Mají založit novou populaci

Foto: Jana Strakošová

Po více než padesáti letech se do Bulharska vrátil orlosup bradatý. Na této události má z části podíl Zoo Ostrava, která poskytla dva mladé jedince, kteří byli v sobotu 17. května spolu s dalším mládětem odchovaným ve stanici Green Balkans vysazeni jako první orlosupi v bulharských horách.

Letošní sezona orlosupů bradatých se v ostravské zoologické zahradě nadmíru vydařila – vylíhla se celkem čtyři mláďata, dvě z nich odchovali rodiče v Ostravě, dvě byla převezena k náhradním pěstounům do zoo v Liberci a Goldau. Všechna byla koordinátorem evropského chovného programu pro orlosupy určena k vypuštění do volné přírody.

Mladí orlosupi (oba jsou to samci), kteří vyrostli v rodných hnízdech, byli o víkendu vysazeni v Bulharsku, kde se také jednalo o velmi významnou událost. V tamní přírodě byli tito majestátní dravci vyhubeni před 50 lety, a ostravští orlosupi se tak stali základem obnovené populace. Orlosup bradatý je pro Bulharsko symbolický – nachází se i ve znaku bulharské ochrany přírody.

V rámci projektu Life for the Bearded Vulture byli vypuštěni celkem tři mladí orlosupi. Společně s ostravskými byl do přírody vysazen i jedinec odchovaný v místní organizaci Green Balkans. Tato organizace se již 30 let podílí na ochraně bulharské přírody a záchraně zraněných volně žijících živočichů. „Před samotným vysazením byli všichni ptáci kvůli následnému monitoringu označeni barevnými kroužky, byl jim upevněn GPS lokátor a byly jim odbarveny některé letky pro rychlé rozpoznání při pozorování v letu. Všichni tři také dostali symbolická jména – ostravští ptáci byli pojmenováni jeden podle záchranného projektu Life BG a druhý Boev na počest významného bulharského ornitologa a ochránce přírody Nikolaje Boeva. Třetí orlosup obdržel jméno Balkan,“ popisuje vedoucí zoologického oddělení II Petr Vrána, který byl členem ostravské výpravy.


Foto: Jana Strakošová

U příležitosti této významné události uspořádala organizace Green Balkans slavnostní akci pro veřejnost. Akce se zúčastnili také zástupci Zoo Ostrava a konzul českého velvyslanectví v Bulharsku Milan Jandera. Dalšími hosty byli starosta města Sliven, zástupci ochrany přírody Bulharska a další významné osobnosti. Slavnost se těšila velkému zájmu místních obyvatel a médií.

„Samotné vysazení mladých ptáků do přírody se událo bezprostředně po slavnosti, která pro obyvatele města pokračovala doprovodnými akcemi až do večera. Orlosupi byli v přepravních bednách vyvezeni terénními auty na hřeben Modrých skal. Poslední úsek již byl pro auta nesjízdný, a proto byli ptáci opatrně přenášeni v boxech pěšky. Ornitologové vyšších ročníků přemáhali dojetí, že se po půl století do jejich teritoria vrací ikonický druh,“ líčí Jana Strakošová, pracovnice marketingu v Zoo Ostrava. Pro vysazení orlosupů bylo připravené chráněné místo s hnízdy a rourami na bezkontaktní přikrmování v následujících týdnech. Místo i orlosupi jsou monitorováni kamerou a hlídkujícími ochránci přírody. „Přejeme kolegům z Bulharska hodně dalších úspěchů v pokračování projektu návratu majestátních orlosupů a mladým ptákům šťastný let pod nekonečnou oblohou!“ dodává Jana Strakošová.


Foto: Petr Vrána

Kromě dvou mladých orlosupů vezli pracovníci Zoo Ostrava ještě mladého supa bělohlavého, který byl rovněž vysazen do bulharské přírody. Celkem bylo do Bulharska poskytnuto již 10 supů z Ostravy: 2 supi bělohlaví (2013 a letos), 3 supi hnědí (2018, 2019 a 2022), 3 supi mrchožraví (2022 a 2024) a nyní tedy i 2 orlosupi bradatí (2025).

Návrat (orlo)supů do evropské přírody je jedním z nejúspěšnějších repatriačních projektů, který naplňuje hlavní cíl moderních zoologických zahrad, tedy přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Stojí za ním ohromné více než 45leté úsilí a spolupráce specializovaných chovatelských stanic a řady zoologických zahrad s terénními pracovníky a správami chráněných území po celé Evropě.

Sdílejte článek