Nejnovější zprávy: Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

Společnost

Mladý muž ve hře o Euro, to je úspěšný ostravský odchovanec Jan Baránek

Vše jde podle plánů. Tak bychom mohli hodnotit fotbalovou kariéru dvaadvacetiletého obránce Jana Baránka. Mladík, který pochází z Dolního Benešova a fotbalově vyrůstal v ostravském Baníku, oslavil minulý víkend svůj druhý ligový titul v dresu Viktorie Plzeň a jak se zdá, míří ještě výš...

Vzhledem k jeho silnému poutu k našemu regionu a úspěšným výkonům i za jeho hranicemi si jej Magazín PATRIOT vybral do dalšího dílu pravidelné rubriky „Vzešli z kraje“.

O tom, že tenhle klučina to jednou může dotáhnout hodně daleko, měli fotbaloví odborníci celkem jasno už předtím, než se začal objevovat na prvoligových trávnících. Ostatně velkou míru talentu dostal v genech, neboť velmi dobrým ligovým hráčem byl jeho otec Jan Baránek i strýc Vít Baránek.

Nejmladší z fotbalového rodu se jako hráč Baníku Ostrava, za který začal hrát v žákovském věku, v tuzemské nejvyšší soutěži poprvé objevil v devatenácti letech, to bylo na podzim roku 2012. Zhruba o rok později už jeho schopnosti komplexního obránce, který vyniká důrazem, přehledem, perfektní hrou hlavou i slušnou rozehrávkou, prověřovala nejen liga, ale také česká reprezentace do 21 let.

Postupnými kroky na vrchol

Svým způsobem výjimečný však mezi svými vrstevníky nebyl a není jen výkony na hřišti. Třeba v časech, kdy už hrával ligu, začal zároveň individuálně studovat na ostravské Vysoké škole báňské. I tím Baránek potvrzuje, že to má v hlavě srovnané o poznání více než většina jeho fotbalových kolegů.

Kariérou sice stoupá díky svému vychování s pokorou, ale na druhou stranu nezadržitelně. Zatímco ještě před dvěma lety jej překvapovaly pozvánky do národního týmu „lvíčat“, dnes už by asi ani on a ani fotbalová veřejnost nebyla zaskočena, pokud by se dostal do nominace reprezentačního kouče Pavla Vrby pro červnové Euro 2016 do Francie.

Samotný stoper mistrovské Plzně, do níž přestoupil v prosinci roku 2014 a postupně se vypracoval v jednu z hlavních opor, k tomu dle svých skromných zásad říká: „Pokud by pan Vrba ukázal zrovna na mě, bylo by to něco fantastického. Už jsem ale říkal, že si šampionát vykopali jiní hráči. Oni si tam zaslouží být více než já.“

Poslední věta sice má svoji sílu, avšak to Baránkovy výkony také. O tom, že patří ke špičce české ligy, předurčené k brzkému exportu do ciziny, není pochyb. Navíc forma obvyklých stoperů národního týmu v posledních měsících příliš neoslňuje. Klíčovým trumfem našeho „patriota“ však nakonec může být to, že jej dokonale zná plzeňský trenér Karel Krejčí, který je u „repre“ Vrbovým asistentem…

Baníku přeje rychlý návrat zpět

Je-li na směřování Baránkovy profesionální cesty něco lehce rozporuplného, rozhodně je v tom nevinně. Paradoxně si totiž se svou Plzní zajistil mistrovský titul tím, že minulou sobotu definitivně poslal milovaný Baník do druhé ligy. Prohra baníkovců 0:2 na hřišti Viktorie však nebyla rozhodující, pád byl jistý už řadu měsíců předem.

„V tomhle smyslu má pro mě titul hořkou příchuť, ale kvůli zápasu s námi Baník určitě nespadl. Bohužel si to prohrál s týmy z dolní poloviny tabulky. Věřím, že se po sestupu dokážou rychle otřepat a za rok se do ligy vrátí,“ přeje si mladý muž, kterého můžeme už velmi brzy vídat v soubojích s elitou evropského fotbalu.