Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Kultura

Moravskoslezské Ceny Jantar ocení dva umělce za celoživotní dílo

​Druhý ročník udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar bude letos rozšířen o cenu za celoživotní dílo. Udělena bude dvěma umělcům.

Ilustrační foto: Archiv

Oceněni stejně jako loni budou vítězové v šestnácti kategoriích napříč různými uměleckými obory. Novinářům to dnes za pořadatele řekl Aleš Honus. Galavečer se v ostravské Multifunkční aule Gong uskuteční tuto neděli. Kromě oceňování bude jeho součástí doprovodný umělecký program.

"Zásadní novinky letos máme dvě. Tou první je, že budeme mít dvacetičlenný orchestr, který bude doprovázet kapely a umělce. Rozhodli jsme se koncert tímto způsob povýšit. Nechali jsme si napsat partitury známých písní, které lidé znají, ale uslyší je v nových aranžích s orchestrem pod vedením dirigenta Jakuba Žídka," uvedl Honus.

Další novinkou jsou právě ceny za celoživotní dílo pro umělce, kteří jsou spojeni s regionem a svým významem a tvorbou jeho hranice přesáhli. Kromě ocenění chtějí organizátoři v Dolní oblasti Vítkovice vytvořit i galerii slávy, jejíž podobu připravují.

"Po skončení loňského ročníku se nás řada lidí ptala, proč kromě výročních cen nevyhlašujeme i ceny za celoživotní dílo. Tyto názory nebyly ojedinělé. Proto jsme se rozhodli, že každý rok udělíme i jednu nebo dvě ceny," doplnil důvod pro vznik nového ocenění Honus.

Stejně jako vítězové výročních cen, také laureáti cen za celoživotní dílo obdrží skleněnou sošku, jejíž autorkou je ostravská sochařka Šárka Mikesková. Ceny Jantar podporuje Moravskoslezský kraj, letos částkou 800.000 korun.

Rozdány budou v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace v jednotlivých kategoriích byly vyhlášeny v lednu. Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách projektu www.cenyjantar.cz.

Na nedělním galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, klavírista Tomáš Kačo, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek či sbor Permoník.