Gastronomie
02/11/2022 ČTK

Moravskoslezské restaurace zdražily svatomartinská menu, připraví méně porcí

Kvůli zdražení surovin i energií zvedly restaurace v Moravskoslezském kraji ceny za tradiční svatomartinská menu.

Restaurace připraví méně porcí než v minulých letech, zájem především ze strany pravidelných zákazníků je ale velký. ČTK to řekli provozovatelé restaurací.

Manažer ostravského Zámku Zábřeh a restaurace Loft Radovan Koudelka řekl, že hostům od 10. listopadu nabídnou téměř 700 porcí pečených husích stehen, což je asi o třetinu méně než loni. Většina už je rezervovaná, zbývá okolo 30 porcí v Loftu. Většina hus se podle manažera do Česka dováží, nejvíce z Maďarska, a sehnat je byl letos obrovský problém.

"Má to souvislost s tím, že byla loni v Maďarsku ptačí chřipka, museli chovy omezit nebo některé zlikvidovat a ještě to nestačili doplnit. Na příští rok už to snad zase bude v obvyklém stavu. Mně se podařilo nakoupit už v červenci. Teď dodavatelé na trhu nabízejí, ale v tak extrémních cenách, že to může být i neprodejné," řekl Koudelka.

Kromě pečených hus jeho restaurace připravují i husí paštiku či kaldoun. Poslední tři čtyři roky nakupuje většinou jen stehna. "Zdražily určitě nejméně o polovinu a nebyla jistota, kolik se toho v restauraci prodá. Kdybychom se s někým domluvili na rozumné ceně, tak bychom mohli ještě nějaké porce přidat," řekl Koudelka.

Zámek Zábřeh připraví pečené husí stehno s knedlíkem a červeným zelím, nebo silnou vinnou omáčkou za 449 korun. Nabízí i svatomartinské víno nebo vlastní pivní speciál s medem a šípkem.

Tradičním svatomartinským menu je vyhlášená restaurace U námořníka v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. Její majitel Petr Eliáš řekl, že připraví 500 až 600 porcí stehen a prsou, což je ale méně, než dělávali. "Omezili jsme to. Lidé, kteří k nám chodí, už si objednávají husy během léta, takže už jsme zhruba věděli, jaká bude poptávka, a podle toho jsme to tak nějak přizpůsobili," řekl Eliáš.

Více porcí nechtějí dělat, protože se kvůli všeobecnému zdražení obávají, aby jim nezbyly. "To se prodává 14 dní v roce. Když je to mimo termín svatého Martina, tak už se to špatně prodává. To je jako se svatomartinským vínem - lidé ho už za tři týdny nechtějí pít, protože si myslí, že je to špatné," řekl restauratér.

Konfitované husí stehno nebo prso se zelím s jablky a knedlíky, nočky s houbovou omáčkou, nebo s dýňovým rizotem přijde na 589 korun. "I když je to drahé, pořád klientelu máme. Není možné to při dnešních cenách pořešit pod nějakých 550 korun za porci. Letos husa šla o více než 100 procent nahoru. Je to docela složité, ale za mě hospody, které prodávají husu za 400 - 450 korun, tak to není na výdělek, ale na charitu, to vám nezaplatí ani energie," řekl Eliáš.

Svatomartinské menu začínají U námořníka podávat 9. listopadu a na pátek, sobotu a neděli mají kapacitu prakticky vyprodanou už od léta. "Kupovali jsme celé husy a sami jsme si je bourali. Budeme dělat zase i kaldoun, paštiku, kromě toho děláme třeba guláš z husích srdíček a žaludků, věci, které málokdo dělá," řekl Eliáš.

Ostravský Třebovický mlýn pořádá od 10. do 13. listopadu nejen husí, ale i vepřové hody pod názvem Svatomartinské husoprasobití. "Zájem se dá srovnat s předchozími lety, možná je ještě o trošku větší oproti minulému roku, kdy byla opatření kvůli covidu nebo lidé měli i trošičku strach někam chodit. Letos je zájem obrovský, máme už skoro naplněnou kapacitu," řekla manažerka Aneta Srncová.

Husy restaurace nakupuje z různých zdrojů - z Maďarska, Česka i bio farem. Suroviny ale zdražily všude. "Umíme ale všechno využít, protože máme šikovné kuchaře, kteří to zpracují, a všechny speciality si děláme sami. Jsou restaurace, které mají celé husy a mají z toho velký odpad, protože to neumí využít," řekla manažerka.

V Třebovickém mlýně bude otevřená nejenom restaurace, ale i prostory obvykle určené pro soukromé oslavy. "Není to jenom o hodech, ale bude tu i cimbálovka, tančí u nás folklorní soubory, takže lidé si jdou užít i kulturní zážitek, nejenom gastronomický," řekla Srncová.

Sdílejte článek