Nejnovější zprávy: V rozvodněné řece uvízlo auto, řidič se dostal na břeh, ženu zachránili hasiči Nový trend: Majitel restaurace na plac nebo do kuchyně!

Byznys

Moravskoslezský kraj chystá projekty pro Chytrý region. Investuje až miliardu korun

Moravskoslezský kraj připravil strategii pro vybudování takzvaného chytrého kraje. Moderní technologie by měly lidem v regionu usnadnit život v několika oblastech.

V kraji by do roku 2020 měla být na nejrůznější projekty investována přibližně miliarda korun, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Kraj chce připravit například vybudování vysokorychlostní datové sítě a propojit optickými kabely budovy v majetku kraje.

„Chceme lidem šetřit čas a peníze a chceme to udělat v pěti oblastech. Tou první je infrastruktura, abychom se například se svými stařečky v domově důchodců mohli bavit přes skype, tak tam musí vést nějaký kabel. Takže chceme spojit ty budovy optickými kabely, ať je možné přenášet obraz a zvuk,“ uvedl Unucka.

Právě vybudování optické sítě bude patřit k nejdražším projektům, kdy se nejprve počítá s napojením krajských nemocnic a pak i dalších klíčových institucí. Předpokládá se, že vše by mělo stát zhruba půl miliardy korun.

Kraj rovněž plánuje výrazné rozšíření wi-fi sítě a pokrytí regionu bezplatným signálem, a to nejen v krajských budovách, ale například i v autobusech nebo vlacích. Už v srpnu v kraji vzniklo také datové analytické centrum, v němž pracuje tým analytiků kraje, ale i Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří využívají kapacit superpočítače a pracují s daty především z dopravy.

Plánem je centrum rozšířit, navrhnout by mělo celé systémy inteligentního řízení dopravy jako například zelené vlny napříč krajem nebo zvýhodnění vozidel záchranných složek a MHD. „Doprava v kraji by měla být jednodušší z místa A do místa B. Vize je taková, že když si budu chtít koupit lístek do Prahy nebo Brna, aby jeho součástí bylo i garantované parkování na nádraží,“ podotkl Unucka.

Kraj chce ale například vybudovat i síť dobíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola nebo třeba měřicí síť senzorů, které budou v reálném čase měřit a vyhodnocovat stav ovzduší na různých místech regionu.

Předpokládá se, že k projektu se připojí například i obce a města nebo některé instituce, ale třeba i místní podnikatelé. Podle Unucky strategii nevytvářela na míru externí firma, ale odborníci, kteří pracovali v expertních týmech vytvořených krajským úřadem, kde vzniklo také nové oddělení rozvoje chytrého regionu.