Byznys
12/10/2017 ČTK

Moravskoslezský kraj chystá projekty pro Chytrý region. Investuje až miliardu korun

Moravskoslezský kraj připravil strategii pro vybudování takzvaného chytrého kraje. Moderní technologie by měly lidem v regionu usnadnit život v několika oblastech.

V kraji by do roku 2020 měla být na nejrůznější projekty investována přibližně miliarda korun, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Kraj chce připravit například vybudování vysokorychlostní datové sítě a propojit optickými kabely budovy v majetku kraje.

„Chceme lidem šetřit čas a peníze a chceme to udělat v pěti oblastech. Tou první je infrastruktura, abychom se například se svými stařečky v domově důchodců mohli bavit přes skype, tak tam musí vést nějaký kabel. Takže chceme spojit ty budovy optickými kabely, ať je možné přenášet obraz a zvuk,“ uvedl Unucka.

Právě vybudování optické sítě bude patřit k nejdražším projektům, kdy se nejprve počítá s napojením krajských nemocnic a pak i dalších klíčových institucí. Předpokládá se, že vše by mělo stát zhruba půl miliardy korun.

Kraj rovněž plánuje výrazné rozšíření wi-fi sítě a pokrytí regionu bezplatným signálem, a to nejen v krajských budovách, ale například i v autobusech nebo vlacích. Už v srpnu v kraji vzniklo také datové analytické centrum, v němž pracuje tým analytiků kraje, ale i Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří využívají kapacit superpočítače a pracují s daty především z dopravy.

Plánem je centrum rozšířit, navrhnout by mělo celé systémy inteligentního řízení dopravy jako například zelené vlny napříč krajem nebo zvýhodnění vozidel záchranných složek a MHD. „Doprava v kraji by měla být jednodušší z místa A do místa B. Vize je taková, že když si budu chtít koupit lístek do Prahy nebo Brna, aby jeho součástí bylo i garantované parkování na nádraží,“ podotkl Unucka.

Kraj chce ale například vybudovat i síť dobíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola nebo třeba měřicí síť senzorů, které budou v reálném čase měřit a vyhodnocovat stav ovzduší na různých místech regionu.

Předpokládá se, že k projektu se připojí například i obce a města nebo některé instituce, ale třeba i místní podnikatelé. Podle Unucky strategii nevytvářela na míru externí firma, ale odborníci, kteří pracovali v expertních týmech vytvořených krajským úřadem, kde vzniklo také nové oddělení rozvoje chytrého regionu.

Sdílejte článek