Proměny kraje
21/10/2019 ČTK

​Moravskoslezský kraj dá 17 milionů na vodohospodářské projekty

​Moravskoslezský kraj ve dvou dotačních programech rozdělí 17 milionů korun na vodohospodářské projekty i na studie.

Obce s pomocí krajských peněz budou moci vybudovat například vodovody, čističky odpadních vod nebo kanalizace. Kraj ale podpoří i studie zaměřené na nakládání s vodami. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Na podporu vodohospodářských projektů kraj vyčlenil 15 milionů korun. Obce o ně mohou žádat od 25. listopadu do 6. prosince. Získat mohou na svůj projekt až pět milionů korun.

Letos kraj takto přispěl třeba na čističky odpadních vod obcím Dívčí Hrad, Závada a Osoblaha. Krajské peníze směřovaly také na vodovod ve Velkých Heralticích a v Brumovicích nebo kanalizaci v Těrlicku.

"Celkem dva miliony korun pak rozdělíme na podporu projektů, které obcím pomohou najít způsob, jak využívat dešťovou a odpadní vodu. Jsou oblasti, kde je nejlepší nechat tyto vody zasakovat, někde je nejvhodnějším řešením výstavba centrální čistírny odpadních vod, jinde jsou na místě čističky lokální. To právě pomohou určit studie, na které může každá obec od kraje získat až 400.000 korun," uvedla náměstky hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

Podrobné informace o vyhlášených dotačních programech jsou k dispozici na webových stránkách kraje.

Sdílejte článek