Nejnovější zprávy: ​Hněv, film o hornících, který výjimečně není z Ostravy Při střetu osobního a nákladního auta zemřel člověk

Cestování

Moravskoslezský kraj dá na opravu památek dalších 25 milionů

Moravskoslezský kraj letos investuje do oprav významných kulturních památek v regionu navíc 25 milionů korun. Krajští zastupitelé schválili dotace pro několik projektů.

Zámek v Kuníně. Foto: Archiv

Celkově i s dalšími příspěvky bude do oblasti památkové péče mířit téměř 37 milionů korun. Na opravu památek tak letos bude vyčleněna historicky nejvyšší částka, řekl novinářům náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Kraj více než sedmi miliony korun podpoří opravu koksárenské baterie číslo pět v ostravských Dolních Vítkovicích. Koksovna se nachází mezi opravenými částmi národní kulturní památky a je v havarijním technickém stavu. Objekt bude po renovaci využíván ke vzdělávacím účelům a lidé se budou moci seznámit s principy výroby koksu.

Deset milionů korun dá kraj na revitalizaci bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku, která je národní kulturní památkou a koncem loňského roku ji poškodil rozsáhlý požár. Poničil i stroje či vzorníky látek.

Oprav se dočká veřejné prostranství v okolí travertinového sousoší Noční přechod v Morávce na Frýdecko-Místecku, které je dílem akademického sochaře Miloše Zety.

"Toto sousoší a pozemek, na němž je sousoší umístěno, je národní kulturní památkou a také válečným hrobem. Díky úpravě okolí zde bude vytvořeno důstojné a plnohodnotné pietní místo," upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Kraj na projekt vyčlení 690.000 korun.

Čtyřmilionová dotace pomůže při opravách historických vil podnikatelské rodiny Hückelů v Novém Jičíně. Jedná se o vily od Augusta Hückela a od Johana Hückela, které jsou kulturními památkami a jsou napadené dřevomorkou. Postižené jsou nejen střešní krovy, ale také jedinečné vnitřní dřevěné vybavení.

Přibližně 2,3 milionu korun kraj investuje do restaurování fresek v zámecké kapli sv. Michaela v Kravařích na Opavsku. Freska kvůli nánosům nečistot a plísním renovaci nezbytně potřebuje.

Milion korun přispěje kraj i na nutné opravy nejcennějšího barokního zámku regionu v Kuníně na Novojičínsku, který je rovněž kulturní památkou. Peníze pomohou s opravami oken, kuželny či úpravami zámeckého parku.

"O kulturní dědictví je zapotřebí pečovat. Historické památky se významně podílí na utváření ducha regionu a jsou důležitým odkazem pro příští generace," uvedl Curylo.