Proměny kraje
04/02/2021 Petr Broulík

Moravskoslezský kraj má plán, jak zachránit 5000 hornických míst

​Společnost OKD, jeden z historicky největších zaměstnavatelů v kraji, ukončí na konci tohoto měsíce těžbu na karvinských dolech ČSA a Darkov.

Propouští tak 1770 zaměstnanců, třetiny z nich se ujme státní podnik Diamo. Tento krok se odrazí také na mnoha firmách, které jsou v současnosti dodavateli OKD, a dá se předpokládat, že i tyto společnosti budou muset v důsledku na příští rok ohlášeného ukončení těžby v OKD muset hledat jiné zákazníky a možná také propouštět.

Moravskoslezský kraj proto chce pomoci zachránit zhruba pěti tisíc pracovních míst, kterým po oznámeném ukončení těžby v OKD hrozí zánik. Nabízí pomoc především firmám, které jsou ekonomicky provázány s touto těžební společností, ale na jejich zaměstnance se nevztahuje státem připravený sociální program. Těchto firem je v současnosti až přes sedm stovek a většina působí v Moravskoslezském kraji.

Kdo pomůže dodavatelům, kteří ztratí zakázky kvůli konci těžby?

Kraj proto sestavil skupinu z různých institucí, která je připravena pomoci těmto dodavatelským firmám hledat s pomocí státu jiné trhy či místa pro lidi, které bude muset propustit.

V této skupině je kromě prvního náměstka hejtmana Jakuba Unucky, tedy zástupce Moravskoslezského kraje, Hospodářská komora a Svaz průmyslu ČR, dále pak Úřad práce a Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.

„Všichni víme, že OKD končí. Jestli skončí do konce tohoto roku nebo se to o něco protáhne, není podstatné. Sociální program pro propouštěné, třeba program Nová šichta, je kvalitní a dobrý, propuštění z OKD půjdou buď do důchodu nebo do Diama nebo si najdou s pomocí úřadu práce jiné místo. My ale chceme pomoci především jeho dodavatelským firmám. Ať už je to paní v trafice nebo ve firmě, která dodává OKD důlní kombajny. Pro ně stát žádný program záchrany nemá a ani ho nechystá. A nový Hyundai sem do konce března určitě nepřijde. Ani Tesla,“ vysvětlil první náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Komando OKD“ vyslalo dotazníky, prosí firmy o data

Dodal, že na OKD jsou navázány dodavatelské společnosti poskytující nejrůznější služby – svářeči, opraváři, uklízečky a spousta dalších profesí.

"Pro ně žádný záchranný program není a my bychom chtěli iniciovat vytvoření takového programu. Naše skupina má opravdu úderný pracovní název TASK FORCE OKD,“ uvedl první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka, který s nadhledem říká této skupině „Komando OKD“.

Aby mohl krajský program pomoci vzniknout a fungovat, je podle zástupců této skupiny nutné, aby s nimi tyto dodavatelské firmy spolupracovaly. Proto skupina oslovila v tomto týdnu všechny dodavatele OKD a požádala je o vyplnění dotazníku a poskytnutí některých důležitých dat.

„Abychom přesně určili míru dopadu plánovaného ukončení těžby na jednotlivé firmy, potřebujeme zjistit, kolika jejich zaměstnanců se důsledky konce OKD týkají. Nelze je zjistit jinak, proto máme velkou prosbu na tyto firmy, aby nám je poskytly,“ řekl Jakub Unucka.

Nemůžeme lidi po ukončení těžby nechat ve štychu, říká Unucka

Dodal, že existují pouze odhady, že v dodavatelském řetězci dojde k výpadku mzdových prostředků okolo dvou miliard korun, což v přepočtu na průměrnou mzdu představuje čtyři až pět tisíc pracovních míst.

„Zda ale firmy dokážou výpadek nahradit samy jinými zakázkami nebo také u nich dojde k masivnímu propouštění, nejsme bez jejich pomoci schopni zjistit. Věřím ale, že se nám to společně podaří,“ uzavřel náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Pokud data poskytnutá dodavatelskými firmami ukážou, že hrozí větší propouštění, chce krajský úřad spolu s partnery ve skupině požádat stát, aby těmto dodavatelským firmám přispěl na odchodné.

„Nemůže nám být jedno, z čeho bude žít těch několik tisíc lidí, až se u nás po skoro dvou stech letech skončí s těžbou uhlí, nemůžeme je nechat ve štychu. Zároveň je velmi důležité, aby nezanikly samotné firmy, které dávají zaměstnání. Proto jsme převzali iniciativu a připravujeme program pomoci, který bude mít několik etap,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Svaz průmyslu: Můžeme pomoci najít nové trhy

Martin Navrátil z Moravskoslezského paktu zaměstnanosti připomenul, že tato instituce už má pro propuštěné zaměstnance hotový program Moje místo v MSK, kde už nyní mohou získat konkrétní informace, kde najít nové pracovní místo a získat konkrétní informace týkající se změny zaměstnání.

Viceprezident Svazu průmyslu ČR Jan Rafaj připomněl, že svaz se v posledních pěti letech zasazoval o to, aby se těžba v regionu co nejvíce prodloužila.

„Bohužel to nastalo a my chceme co nejvíce napomoci transformaci firem. Jsou tu firmy, které mají skvělé sofistikované produkty pro těžbu, a my umíme otvírat firmám nové exportní trhy a na to se chceme soustředit. Chceme například připravit misi do Austrálie, kde je těžba pořád v kurzu. Chceme těmto firmám také pomoci vytvářet nové produkty třeba s pomocí ostravského Moravskoslezského inovačního centra,“ řekl Jan Rafaj.

Musí nejprve znát, zda dodavatelské firmy pomoc potřebují

První náměstek hejtmana Jakub Unucka doufá, že dodavatelské firmy vyplní a vrátí dotazník s počty předpokládaných zaměstnanců co nejdříve.

„Chceme se opět sejít 25. února a předpokládáme, že už budeme přesně vědět podstatná čísla, kolika lidí v dodavatelských firmách se bude ukončení OKD týkat. Jestli jedné stovky nebo tří tisíců. A podle toho se budeme bavit, co a jak dál. Když nám firmy řeknou, že nemají žádný problém a nikoho nevyhodí, tak naši skupinu rozpustíme. Ale pokud nám firmy řeknou, že propustí tři tisíce lidí, poletíme do Prahy na příslušná ministerstva, aby těm firmám pomohla,“ řekl Jakub Unucka, který doufá, že dotazník se v každé dodavatelské firmě dostane k tomu správnému člověku, který ho včas vyplní.

Upozornil, že Moravskoslezský kraj zároveň připravuje mechanismus pomoci firmám, které chtějí změnit svůj výrobní program s využitím zvýhodněných dotačních a jiných finančních nástrojů.

„To znamená, že chceme zajistit pro firmy finanční prostředky na úpravu jejich programu, na inovace a nové, třeba i chytré vybavení,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Sdílejte článek