Nejnovější zprávy: Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu Kam dnes na oběd? Do "Palačinkárny" Café au père tranquille!

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj obdržel 10 000 respirátorů, dá je lékařům

​„Máme dobrou zprávu. Tady za mnou vidíte dodávku krajských hasičů, kteří nám dokázali zajistit nákup deseti tisíc respirátorů typu FFP 2, které jsou plně použitelné pro naše zdravotníky. My je budeme ještě dnes přednostně distribuovat mezi naše praktické lékaře. Tyto respirátory pokryjí devadesát procent objednávek z minulého týdne. Praktičtí lékaři si budou moci tyto respirátory převzít v okresních nemocnicích,“ řekl dnes po zasedání krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Ivo Vondrák.

Foto: Petr Broulík

Hejtman pevně věří, že poté praktičtí lékaři začnou opět ordinovat - i ti, kteří zavřeli své ordinace, protože neměli tyto ochranné pomůcky.

Členové krizového štábu očekávají, že v pátek bude mít kraj k dispozici 500 tisíc roušek. „Půlku bychom chtěli distribuovat do krajského zdravotnictví a další polovinu obyvatelům kraje. Lidé si je budou moci vyzvednout na radnicích, tedy obcích s rozšířenou působností. U rozdělování roušek budou asistovat policisté, aby na radnicích nedocházelo k nějakým řekněme tlakům, že někdo chce roušek více a někdo méně,“ sdělil hejtman a upozornil, že jeden člověk si zatím může odnést jednu roušku.

„Zatím. Pokud v pátek dorazí zásilka několika milionů roušek, o které mluvil místopředseda vlády Hamáček, situace se samozřejmě zlepší.“

Členové krizového štábu oznámili, že na cestě do kraje je sada rychlotestů, takzvaných rapid testů, na koronavirus, které poputují okamžitě na krajská odběrová centra a využívat je budou také pracovníci krajského integrovaného záchranného systému kraje. Tam už zamířilo prvních 3 600 rychlotestů, další se nakládají v Praze do kamionů a rozvážet se budou po celé republice.

„Cílem je začít na odběrových místech testovat podezřelé, kteří mají klinické příznaky nemoci COVID-19. Až pokud bude tento rychlotest pozitivní, bude se provádět odběr a laboratorní vyšetření. Ale i když bude rychlotest negativní, tak i v tomto případě pacient zůstane čtrnáct dní v karanténě. Musíme prostě vyeliminovat nebezpečí, že by se vir rozvinul v dalších dnech,“ popisuje postup vyšetření testy hejtman Ivo Vondrák.

Upozornil, že někteří lidé si stále nejsou vědomi nebezpečí rozšíření nákazy a v řadě případů nedodržují nejen výzvu nosit na veřejnosti a povinnost mít je v MHD.

„Je to o dobr vůli lidí a jsem rád, když v Ostravě vidím, že tady se to daří. Bohužel jsou města, kde to lidé berou na lehkou váhu. Mám informace od pana primátora Karviné Wolfa, že tam to lidé nedodržují a dokonce porušují pravidla zákazu shromažďovat se. To je nepřijatelné a budeme to sledovat a s pomocí krajské policie sankcionovat,“ varoval hejtman Ivo Vondrák.

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová sdělila, že k poledni dnešního dnes bylo v kraji 34 lidí nakažených koronavirem.

„Daří se nám zatím dohledávat všechny bezpříznakové nosiče koronaviru a v současnosti jsou buď v léčbě, nebo v izolaci. Máme na to vyčleněno padesát až šedesát lidí denně,“ informovala ředitelka a dodala, že v současnosti hygienici neuvažují o žádném uzavření nějaké obce v kraji kvůli koronaviru.

Reagovala také na fakt, že jako poslední z okresů kraje odolává koronaviru úspěšně Bruntálsko. „Vysvětlujeme si to tím, že tento okres měl jarní prázdniny v okamžiku, kdy už se uzavíraly hranice a nedoporučovaly se cesty do zahraničí. Naopak ve Frýdku-Místku lidé bohužel odjeli do zahraničí v době, kdy se moc o výskytu nemoci v Itálii nevědělo. Až pak Itálie bouchla,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová a dodala, že nijak zvlášť závažný průběh onemocnění koronavirem u hospitalizovaných v kraji zatím není.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka řekl, že se zruší jen některé autobusové spoje a to především turistické. „A to například spoje na Praděd a ty, které zajíždějí na Stodolní ulici. Všechny ostatní spoje budou minimálně do příštího úterý jezdit, tak jak mají,“ sdělil Unucka.

„Tady chci poděkovat jednak řidičům dopravy, že jezdí, a také cestujícím. Jezdili jsme dnes se zástupci integrované dopravy po kraji a opravdu ze sta cestujících jich devětadevadesát má roušku. Moc děkuji. Je to super, že se lidé tak chovají,“ řekl náměstek Jakub Unucka.

Upozornil však všechny řidiče, kteří míří na polské hranice, ať se připraví, že na nich budou čekat několik hodin. „Vyplňují se tam různé formuláře a dlouho to trvá. Prosíme všechny řidiče osobních a nákladních aut, aby se na čekání vybavili jídlem a pitím.“

Krizový štáb vyzval také provozovatele bytových zařízení, aby přestali s odečety plynu a vody.

„Je to v této situaci nesmyslné a je to velké riziko nákazy,“ vyzval hejtman a opět vyzýval lidi, kteří vyrábějí roušky, aby kontaktovali krajské úředníky na adrese podpora@msk.cz