Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Byznys

​Moravskoslezský kraj ocenil nadějné a chytré projekty

V Moravskoslezském kraji vzniká spousta zajímavých nápadů, s nimiž přichází především mladí, talentovaní a inovativní lidé.

Foto: Jan Smekal

Někteří z nich v úterý 11. prosince večer představili své projekty v ostravském centru Impact Hub na vyhlášení výsledků soutěže Chytrá myšlenka. Ti nejlepší získali odměnu ve výši 100 tisíc korun na rozvoj svého podnikání.

Úterní prezentaci projektů Chytré myšlenky předcházel tříměsíční intenzivní program, v němž se deset projektů zařazených do akcelerace rozvíjelo a školilo s podporou zkušených mentorů.

Tříměsíční akceleraci provázely školení zaměřené na legislativu, marketing, investice nebo řízení firmy. Každý z desíti projektů měl oporu v ostříleném mentorovi a zázemí ostravského Impact Hub. Na závěrečné prezentaci začínající projekty předvedli, jak se za tři měsíce posunuli a čím chtějí dobýt svět.

Vítězné projekty uspěly v konkurenci desíti startupů – mezi nimi byl například chytrý cyklostojan Keylog, monitorovací zařízení statiky dřevěných mostů Smart Timber Bridge nebo aplikace pro mapování bariér ve veřejném prostoru VozejkMap.

Akcelerací prošli také projekty ITS vidoeanalýza dopravy, udržitelná a soběstačná aquaponická farma nebo rozvaděč tepelného čerpadla a fotovoltaiky i s baterkou v jednom – Airsun.

Zajímavých nápadů se klubou tisíce denně. Málokdo je však umí zrealizovat

O tom, kdo si odnese odměnu ve výši 100 tisíc korun na rozvoj svého projektu, rozhodovali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a jeho náměstek pro chytrý region Jakub Unucka.

„Všechny akcelerované projekty mají šanci uspět, ale ty oceněné to prostě budou mít díky naší podpoře o něco snazší. Každý z vítězných projektů získává 100 tisíc korun na další rozvoj a realizaci,“ uvedl Ivo Vondrák.

"Těší mě, že jsou u nás odvážní vizionáři. Jsou to Ti, díky kterým se bude náš region i nadále dynamicky vyvíjet. Doufám, že se všem těmto nadaným lidem podaří uchytit nejen v našem kraji, ale že odtud prorazí i na světový trh. Přesně tak jsme totiž celý program zamýšleli,“ pokračoval.

Podle Jakuba Unucky se zajímavých nápadů klubou na svět každý den tisíce.

„Přerod od nápadu k realizaci a úspěšnému byznysu ale zvládne málokdo,“ upozornil. „Chtěli jsme deseti projektům tuto cestu usnadnit a zároveň ukázat, že je náš kraj otevřený chytrým technologiím a novinkám. Rádi bychom, aby podnikatelé cítili naši podporu. Třeba se nám to vrátí a najdeme našeho krajského Steva Jobse,“ poznamenal.

Nadchla chytrá kontrola kódů či FairBox hlídající teplotu zásilky

Z ocenění se nakonec mohla radovat CodeFlow aneb chytrá kontrola kódů při programování představující místní projekt mladých nadšenců z Ostravy.

Michal Šimon se inspiroval v Silicon Valley a pak s kamarády vymyslel CodeFlow, software, který na základě datové analýzy a strojového učení poskytuje vývojářům report s chybami a upozorněními, co mají opravit a zlehčit. Zrychluje a usnadňuje jejich práci.

Porotu velice zaujal také FairBox umožňující zákazníkovi opticky zkontrolovat objednané zboží z e-shopu dříve, než podepíše protokol o převzetí anebo zaplatí dobírku.

Kromě toho bude mít v sobě čip, který sleduje cestu k zákazníkovi i teplotu zásilky – pro případ dobírky potravin. Díky chytré fólii bude krabice plně rozložitelná.

Publikum na závěrečné prezentaci Chytré myšlenky uhranulo chytré měřící zařízení měřící zařízení prachu Dustee. To je schopné zachytit nejen prachové částice o velikosti až padesátiny lidského vlasu, ale také okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření. Snadno jej lze integrovat do domácnosti, napojit na čističku vzduchu nebo chytré hodinky.

Překvapením večera bylo udělení zvláštní ceny poroty, kterou získala chytrá stélka do bot s analýzou došlapu miomove. Projekt s ambicí změnit trh obuvnictví i lifestylu poskytuje formou mobilní aplikace uživatelům v reálném čase zpětnou vazbu o vyváženosti chůze či běhu, jako by měli osobního trenéra stále vedle sebe.

Program Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.