Moravskoslezský kraj opraví významné památky, dá na ně rekordní částku
Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu vyčlenil další finance na opravy památek.
Za krajské peníze se tak opraví například poutní kostel na Cvilíně, barokní zámek Hošťálkovy, revitalizace čeká také třeba zámecký park v Šilheřovicích. Krajští zastupitelé na památkovou péči schválili dotace v souhrnu za 41,3 milionu korun, letos tak jde z krajské kasy na památky dohromady s předešlými dotacemi 73,1 milionu korun. To je v historii existence kraje rekordní částka.
„Důvody, proč pečovat o naše památky, je všem zřejmý. Zachováváme hodnoty a poselství naší minulosti, pečujeme mnohdy o historické skvosty, děláme náš kraj atraktivnějším. To má pak pozitivní vliv i na cestovní ruch, který rozvíjí místní ekonomiku a posiluje image našeho kraje jako regionu, který stojí za to navštívit,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upřesnil, že krajské zastupitelstvo schválilo 41,3 milionů korun na podporu celkem 19 projektů.
„V rámci tohoto dotačního projektu jsme přispěli na opravy či revitalizace 5 národních kulturních památek. Mezi podpořenými projekty je totiž obnova poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže na Cvilíně, revitalizace kostela Panny Marie Sněžné v Rudě, rekonstrukce opavského Společenského domu, tedy bývalého sídla Obchodní a živnostenské komory, dále obnova interiéru baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku, pátou národní kulturní památkou, na jejíž opravy přispějeme, jsou pak ostravské Dolní Vítkovice, ve kterých se chystá rekonstrukce střechy Úpravny uhlí,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.
Mezi podpořenými projekty pak byla také záchrana vysoké dřevouhelné pece v Drakově, obnova bývalé fary v Hynčicích, obnova střechy Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou nebo například rekonstrukce zámku ve Slezských Pavlovicích.
„Děkuji krajským zastupitelům, že v letošním roce takto skutečně významně památkovou péči v regionu podpořili. Vnímám to jako službu budoucím generacím, pro které uchováváme naši kulturní identitu a cenné poznatky o životě našich předků,“ dodal Curylo.