Kultura
07/07/2024 Petr Sobol

Moravskoslezský kraj podpoří filmaře, přispěje na nový film i dokument

Ilustrační foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Další tři filmy se budou natáčet v Moravskoslezském kraji. Jejich výrobu ze svého rozpočtu finančně podpoří Moravskoslezský kraj.

Kraj plánuje také vyhlášení dotačního programu, jež by zájem filmařů o region ještě zvýšil. „Chceme, aby si filmaři vybírali Moravskoslezský kraj pro natáčení častěji. Jsem přesvědčen o tom, že u nás máme pro kameru zajímavá místa, kvalitní služby a také nadané lidi. Natáčení filmů pomůže zviditelnit region, posílí místní ekonomiku a pomůže místním dodavatelům filmového průmyslu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Krajští zastupitelé schválili 4,2milionovou dotaci pro natáčení celovečerního filmu z prostředí parahokeje. „Scénáristé filmu se inspirovali skutečnými příběhy a světovou událostí – Mistrovstvím světa v parahokeji Ostrava 2019, které se nesmazatelně zapsalo do historie světového parahokeje i paralympijského hnutí. Tento filmový projekt je obrovskou propagací Moravskoslezského kraje a města Ostravy. Bude se tu natáčet třetina filmových scén včetně samotného turnaje v Ostravar Aréně. Během natáčení se u nás navíc uskuteční významný mezinárodní turnaj v parahokeji International Para Hockey Cup 2024 za účasti nejlepších týmů světa. I tento turnaj se ve filmu ukáže,“ řekl Curylo s tím, že v Moravskoslezském kraji se natáčel také pilotní díl seriálu Misty. Také produkce tohoto díla bude moci počítat s individuální dotací Moravskoslezského kraje ve výši téměř 1,5 milionu korun.

„Pilotní díl seriálu Misty je velmi ambiciózní projekt. S účastí přibližně padesáti místních profesionálů z televizního a filmového průmyslu zapojuje místní talenty a posiluje regionální kulturní ekosystém. Natáčelo se výhradně v Ostravě a na dalších místech Moravskoslezského kraje, například v Dolních Vítkovicích, Štramberku nebo ve Flašarově dole. Seriál Misty nabídne divákům pohled do blízké budoucnosti Ostravy, využívá trikové efekty k propojení současných vizí města,“ popsal náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Krajští radní schválili také 950tisícovou dotaci pro natáčení osmidílného televizního dokumentu Zdař Bůh, který se věnuje nejen historii hornictví, ale zachycuje i současnost tohoto oboru včetně plánů do budoucna. Dokument představuje revitalizační práce a úspěšné projekty, informuje veřejnost o potřebě zachování hornických profesí a know how ve stavbě současných a budoucích podzemních infrastruktur. Ukazuje, že si tvrdá a nebezpečná hornická profese zaslouží respekt. Peníze z dotace budou využity na náklady spojené s natáčením, tedy na honoráře, licence, techniku, služby, dopravu, ubytování, zvuk a finální kompletaci.

„Audiovizuální tvorbu, tedy celovečerní hraný film, celovečerní dokument, projekt pro online a televizní vysílání a animovaný film, chceme podpořit i v dalších letech. Takzvané filmové vouchery budou čerpat finance z jedné z výzev Operačního programu Spravedlivá transformace, kterou vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. V příštích dvou letech bychom tak mezi filmaře mohli rozdělit téměř padesát milionů korun. Věřím, že v našem kraji budou vznikat další zajímavé snímky,“ uzavřel Curylo.

Sdílejte článek