Nejnovější zprávy: V Karviné ještě letos vznikne nový sportovní areál ​Příští sezona bude pro opavský basketbal výzvou, říká Dušan Štěnička

Společnost

Moravskoslezský kraj pohlídá, jestli stavební firmy nešidí. Změří, jak tlustý dělají asfalt

Moravskoslezský kraj chce zkontrolovat kvalitu silnic, které se aktuálně v regionu opravují. Rozhodl se proto, že za 2,4 milionu korun nechá změřit vrstvy asfaltu na sedmi kilometrech silnic.

Testy mají ukázat, zda firmy při opravách nešidí na materiálu, řekla dnes mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

„Když vybíráme firmy na opravy silnic, daří se nám v soutěži rapidně snížit cenu zakázky. Mnohdy skončíme až na 48 procentech projektové ceny. To je velmi dobrá zpráva, že dokážeme šetřit veřejné peníze. Ale chceme se ještě kromě běžného stavebního dozoru ujistit, že vítěz i za tak nízkou cenu udělá všechno, jak podle smlouvy a projektu udělat má,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS).

Podle něj je to další kontrolní krok a kraj chce tak mít jistotu, že cesty jsou kvalitně opraveny a nebude je muset v dohledné době opravovat znovu.

Vrstvy vozovky proměří Správa silnic Moravskoslezského kraje. Měřilo už se například na rekonstruované silnici z Dobré do Frýdku-Místku a aktuálně se čeká na výsledky. Měření se chystá i v úseku Komárova a Raduně na Opavsku.

„Technicky jde o přesné geodetické zaměření vozovky laserem. Vytváří se tak digitální model terénu, který zobrazuje jednotlivé konstrukční vrstvy vozovky a jejich přesnou tloušťku. Takto se zaměřují jednotlivé fáze opravy,“ řekl technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

Díky měření je pak možné zjistit případné rozdíly mezi projektem a skutečným stavem silnice po opravě.

„Je možné tvořit příčné řezy, podélné profily v libovolném místě stavby, vypočítat objem použitého materiálu,“ doplnil Novák.

Letos bude v Moravskoslezském kraji opraveno zhruba 77 kilometrů silnic za 254 milionů korun. Přes 52 milionů hradí Moravskoslezský kraj, zbytek stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury.

Příští rok by na opravy silnic mělo jít z krajského rozpočtu 30 milionů korun.