Proměny kraje
31/12/2019 ČTK

Moravskoslezský kraj vyčlení na ozdravné pobyty dětí 12 milionů korun

Moravskoslezský kraj příští rok uvolní na ozdravné pobyty dětí 12 milionů korun.

Dotační programy chce vyhlásit na jaře, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Kromě kraje výjezdy dětí za čistým vzduchem podporují i některá moravskoslezská města, například Ostrava má od roku 2010 speciální Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, kam každoročně vkládá peníze. Region se hlavně během topné sezony potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší.

Moravskoslezský kraj přispívá na dětské ozdravné pobyty od roku 2013. S pomocí krajských dotací vyjelo za čistým vzduchem zhruba 7000 dětí.

"Děti z oblastí se zhoršenou kvalitou vzduchu vyjíždějí se svými kamarády a učiteli minimálně na 12 dnů. Pobyty se samozřejmě konají v místech, kde je čistý vzduch, příroda a příjemné prostředí. Ozdravné pobyty mají příznivý vliv na imunitu dětí a jsou skvělé na prevenci onemocnění dýchacích cest," uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO).

Kraj v roce 2013 začal přispívat na ozdravné pobyty předškoláků, od roku 2017 také na pobyty pro žáky prvního stupně základních škol. Na dítě a den je vyčleněno 400 korun. Z dotace se hradí i náklady na pedagogický a zdravotnický personál. Děti předškolního věku mohou jet v rámci školky nebo s rodiči. V tom případě kraj přispívá i na rodičovský doprovod.

"Od roku 2013 dal Moravskoslezský kraj 18 milionů korun na ozdravné pobyty dětí z mateřinek, na čerstvý vzduch vyjelo 4877 dětí a rodičů. Na pobyty dětí prvního stupně základních škol přispíváme od roku 2017, celkem jsme z krajského rozpočtu zaplatili 13,8 milionu korun na pobyty pro skoro 3000 dětí," uvedla Uvírová.

Ostrava příští rok do svého fondu, z něhož pobyty dětí financuje, opět vloží 22 milionů. Příspěvek z rozpočtu města se od založení fondu zvýšil na tuto částku z původních pěti milionů. Za zhruba devět let od zřízení fondu za čerstvým vzduchem vyrazilo více než 25.600 dětí z ostravských mateřských a základních škol.

Z fondu lze hradit náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti, která není zasažena smogovou situací, a to od listopadu do konce dubna. Hradit je možné ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky.

Sdílejte článek