Proměny kraje
17/09/2020 Petr Broulík

Moravskoslezský kraj získal další turistické lákadlo: muzeum potravin a zemědělství

​Replika majestátního pohanského boha Radegasta a už několik desetiletí i modla spousty pivařů vládne ode dneška výstavě, která připomíná padesát let od počátku vaření piva v nošovickém pivovaru.

Ten vyrostl v podbeskydské obci Nošovice před půl stoletím jako náhrada za pivovar v Karviné, který se kvůli poddolování zřítil.

Na „pivní“ výstavě, která začíná oficiálně zítra, tedy v pátek 18. září, je vidět řadu pivovarských historických nástrojů, přístrojů a nezbytných věcí pro výrobu a distribuci jednoho z nejoblíbenějších nápojů pravých Čechů, Moravanů a Slezanů včetně multimediálních exponátů, přibližujících historii pivovaru Nošovice.

Ale co je hlavní – pivovarská výstava je také prvním tahákem nového Muzea potravin a zemědělských strojů v Ostravě.

Unikáty: geniální ruchadlo bratranců Veverkových i pluhové ostří Jarka Nohavici

Jde o novou pobočku Národního zemědělského muzea v Praze, která vznikla ve dvou bývalých továrních halách zvaných Dvojhalí v oblasti Dolní Vítkovice. Jsou v ní desítky zástupců historické zemědělské techniky, hned v úvodní části muzea je možno vidět jedno ze dvou muzeem vlastněných geniálních ruchadel bratranců Veverkových.

„Jedno je možno vidět v Praze, druhé od nynějška v Ostravě,“ řekl při dnešním otevření dalších atrakcí v areálu historických Dolních Vítkovic v Ostravě generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Dodal, že muzeum do Ostravy propůjčilo i kopii nejstaršího dochovaného úlu v českých zemích, který pochází z Fulneku a traduje se, že v něm včelařil učitel národů Jan Amos Komenský.

„A skvost, který není v našich sbírkách, ale možná ho dostaneme, souvisí s vaším Jarkem Nohavicou. Řekl nám, že pracoval ve Vítkovicích a vyráběl v nich pluhová ostří. A pluhové ostří, která Jaromír Nohavica vyrobil, tady máme dnes vystaveno,“ řekl ředitel Národního zemědělského muzea v Praze Zdeněk Novák.

Do nového muzea i na výstavu o Radegastu až do konce října zdarma

Muzeum potravin a zemědělských strojů láká návštěvníky také na sbírky národních potravin, které vystaví vždy na dobu tří měsíců v kolekcích v nejvyšším patře modernizovaných hal, jejichž podobu a rekonstrukci navrhl významný současný český architekt Josef Pleskot.

A jak nové muzeum potravin a zemědělských strojů, tak výstava o pivovarnictví se okamžitě dnešním slavnostním otevřením zařadila mezi atraktivity kraje, které je možné do konce října navštívit zdarma.

U otevření zemědělského muzea v průmyslové Ostravě nechyběl ani ministr zemědělství Miroslav Toman. „I přes veškerý vývoj vědy a techniky dokáže pouze zemědělec vyrobit z hnoje chleba. Všichni ostatní jsou jen schopni procesu opačného,“ citoval moudrost, kterou je možno číst na vstupu do nového muzea.

„Jde vlastně v Ostravě o vůbec první státní muzeum, které tu bude mít svou vlastní expozici. Mě osobně těší expozice potravin, ke kterým mám celý život velmi blízko,“ upozornil ministr zemědělství.

Hejtman: věřím, že to bude brzy jedno z nejnavštěvovanějších míst v kraji

Generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák řekl, že vedení by rádo ostravské muzeum potravin a zemědělských strojů osázelo více zelení a stromy, protknuli vinnou révou nebo chmelem.

„Chtěli bychom v okolí muzea chovat ovečky valašky, typické pro tento kraj a koně plemena slezský norik, o kterém málokdo dnes ví, jak vypadá. Regionální potraviny bychom chtěli propagovat selskými trhy,“ slíbil včera při otevření generální ředitel Národního zemědělského muzea.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák připomněl, že nedávný průmyslový kraj se mění krok za krokem. „Kraj oceli a železa už přestává být pravdou. Těžba uhlí se chýlí k svému konci. Tyto změny ale nepůjdou bez vzdělaných lidí, proto podporujeme muzea, jejichž vzdělávací role je velmi klíčová. Někdy mám obavy, že někteří lidé už nevědí, jak věci fungují. A zemědělské muzeum ukazuje mladým, jak se věci pěstují a jak se sklízí,“ řekl hejtman.

On sám pevně věří, že v novém Muzeu potravin a zemědělských strojů bude brzo plno navzdory současné epidemiologické situaci. „Myslím, že to bude brzy jedno z nejvíce navštěvovaných míst v našem kraji,“ řekl Ivo Vondrák.

Karton Radegastu, který si odvezli Rusáci při odchodu. I speciální plniče piva

Pavlína Kalousová z pivovaru Radegast řekla, že na výstavě k půlstoletí pivovarnictví v kraji jsou exponáty, které její kolegové sbírali v posledních letech po různých koutech světa.

„Upozornila bych ráda třeba na karton Radegastu, který jsme získali v Rusku na aukčním portálu. Ten karton si s sebou odvezli ruští vojáci, kteří tady dočasně pobývali v bývalém Československu. Ale uvidíte i celou historii reklam značky Radegast či speciální plniče piva, které jsme používali u starých hliníkových sudů,“ upozornila na některé vychytávky výstavy o pivovaru Radegast v části nového ostravského muzea potravin a zemědělských strojů Pavlína Kalousová.

Galerie legendárních českých potravin se vždy po čase vymění

Ředitel nové ostravské pobočky Národního zemědělského muzea Ivan Berger řekl, že nové muzeum nabízí depozitář zemědělských strojů a depozitář potravin.

„Depozitář potravin má dvě části – oddělení Potraviny všemi smysly, které zábavně přiblíží jednotlivé typy potravin, a v další části je Galerie českých potravin, kde budou různé výrobky či potraviny pro nás významné a mají svou značku kvality. Vystavené potraviny v galerii se budou měnit a návštěvník tu vždy po určitém období uvidí něco jiného,“ řekl Ivan Berger.

S nápadem na zemědělské muzeum přišel Jan Světlík, který někdy před šesti lety potkal v Dolní oblasti Vítkovice tehdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečku a oslovil ho, zda by takové muzeum nechtěl vybudovat v tomto historickém železárenském parku, kde je dnes řada expozic techniky.

„Národní zemědělské muzeum se této myšlenky chytlo a získalo nejen tyto prostory, které sloužily v počátku jako měděná huť. A dnes otevíráme toto muzeum,“ řekl ředitel nového ostravského muzea potravin a zemědělských strojů Ivan Berger.

Sdílejte článek