Společnost
25/06/2016 Jaroslav Baďura

Moravskoslezským knihovnám ubývají čtenáři, za poslední 4 roky je jich o 13 tisíc méně

Moravskoslezským knihovnám v posledních letech ubylo čtenářů. Na vině je pravděpodobně internet a s tím spojená snazší dostupnost informací.

Jen za poslední čtyři roky klesl počet registrovaných čtenářů o více než 13 000. Zatímco v roce 2011 jich 400 moravskoslezských knihoven registrovalo téměř 176.000, loni už jen něco málo přes 162 000.

„Bojujeme o každého čtenáře. Těch ale ubývá. Je to problém většiny knihoven,“ řekla ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Lea Prchalová, která ještě loni byla předsedkyní Sdružení knihoven ČR a dnes je členkou jeho předsednictva.

Podle ní je na vině především internet, snazší a rychlejší dostupnost informací. Lidé už nemusí do knihoven, knihu si mohou stáhnout doma či kdekoli jinde na počítači.

Ještě v nedávné minulosti byl trend opačný. V roce 2010 pracovnice moravskoslezských knihoven evidovali 169 000 registrovaných čtenářů.

V roce 2011 jich bylo už 175 712. Tehdy si to knihovníci vysvětlovali ekonomickou krizí. Čtení se pro mnohé stalo levnější formou zábavy. Nahradilo koncerty či výlety.

V Moravskoslezském kraji je více než 400 knihoven, zřizovaných krajem, městy a obcemi. Dalších více než 220 knihoven provozují nemocnice, školy, galerie či muzea. Průměrná návštěvnost u jednoho čtenáře zůstala stejná. Čtenáři do knihoven loni zamířili v průměru pětadvacetkrát, knihovny evidovali přes čtyři miliony návštěv.

Statistiky nejčastěji půjčovaných knih v Moravskoslezském kraji značně ovlivňují základní i střední školy. V první dvacítce jsou především tituly z povinné četby.

Jen výjimečně se tam podaří dostat některé aktuálně vydané knize. Mezi knihami pro dospělé v posledních letech stále nejvíce bodují autoři severských detektivních románů. Na oblibě získávají ale i kuchařky či knihy o zdravém životním stylu.

Čtenářů ubylo i Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě. Zatímco v roce jich bylo 11 200, loni už jen 9 100. V tomto případě to Prchalová přičítá nedostatečnému zázemí knihovny. Sídlí v nevyhovujících podmínkách a už několik let se mluví o stavbě nové budovy.

Nejprve kraj řešil projekt takzvané černé kostky, ze kterého sešlo. Později měla knihovna vzniknout v Dolních Vítkovicích. To ale zase kritizuje část veřejnosti. Odpůrcům se nelíbí například to, že by knihovna byla na pozemku soukromé firmy. Podle nich by navíc měla být blíže centru města, aby se zastavilo jeho vylidňování.

Moravskoslezská vědecká knihovna působí přes 60 let v provizoriu. Od svého založení v roce 1951 sídlí v pronajatých prostorách Nové radnice v Ostravě.

Instituce spravuje přes milion svazků, které jsou umístěny na pěti místech Ostravy, což není z provozního hlediska příliš ekonomické. Některé budovy jsou navíc nevyhovující a knižní fond v nich chátrá.

Sdílejte článek