Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Politika

Krajští primátoři chtějí obhajovat své funkce. Macura se ještě nerozhodl

Většina moravskoslezských primátorů je rozhodnuta obhajovat v letošních komunálních volbách svou funkci.

Tomáš Macura. Foto: Vladimír Pryček

Argumentují především tím, že chtějí dokončit rozdělanou práci. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Zcela jasno zatím nemá jen primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Macura vede krajskou metropoli druhé funkční období. V minulosti sice avizoval, že o obhajobu svého postu už usilovat nebude, nyní ale připustil, že stále není definitivně rozhodnut.

"Jsem ve fázi rozvažování. Na jednu stranu potvrzuji, že jsem se v minulosti vyjádřil opakovaně, že druhé období bude mým posledním, ale na druhé straně je faktem, že nastaly okolnosti, které mě nutí to rozhodnutí zvažovat. Když vezmu své druhé funkční období, tak dvě třetiny z něho jsme žili v covidu nebo teď v době uprchlické krize, což výrazným způsobem změnilo preference a běh celé řady akcí a projektů, které město mělo připraveno," uvedl Macura. Dodal, že právě z těchto důvodů zvažuje opakovanou kandidaturu.

Macura je znám svým kritickým postojem k poměrům a směřování hnutí ANO. Přesto vyloučil, že by se při případné obhajobě postavil do čela jiného uskupení. "To mohu říct úplně poctivě. Pakliže bych se rozhodl usilovat o obnovu mandátu, tak bych určitě neměnil politické hnutí," uvedl.

Pozici lídra kandidátky i post primátora hodlá obhajovat opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO), který se do čela města postavil po volbách v roce 2018. "Chci navázat na svoji práci, pokračovat v rozpracovaných strategických projektech a chci vybudovat sedmdesátitisícové město, kde bude lukrativní pro život a budou zde veškeré požadované služby i infrastruktura. Chci, aby se Opava opět stala centrem Slezska," řekl. Dodal, že bude opět kandidovat za hnutí ANO, které chce do voleb jít samostatně. "V rámci místní organizace mám širokou podporu a věřím, že pozici lídra obhájím," řekl.

Snahou o dokončení rozdělané práce zdůvodnil zájem obhajovat nynější post i havířovský primátor Josef Bělica (ANO), který je ve funkci rovněž první volební období. "Rád bych pokračoval, ale ještě nemáme po zasedání orgánů, které o tom rozhodují na místní a oblastní úrovni. Nynější koalici považuji za úspěšnou a rád bych ještě dokončil nějaké projekty. Máme rozdělané věci, které chceme dotáhnout a myslím si, že pořád mám městu co dát," řekl. Dodal, že hnutí ANO navzdory některým nabídkám zatím neuvažuje o spolupráci s jinými subjekty a s největší pravděpodobností bude kandidovat samostatně.

Na obhajobu se chystá i primátorka Třince na Frýdecko-Místecku Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec). V čele města stojí od roku 2006, ale primátorkou je od roku 2018, kdy se Třinec stal statutárním městem. "Obhajovat budu, protože si myslím, že je před námi ještě hodně práce, kterou je třeba udělat a služba občanům mě naplňuje," řekla Palkovská. Dodala, že složení celé kandidátní listiny bude velmi podobné jako v minulosti. "U nás platí kontinuita a stabilita," dodala.

Obhajovat chce i karvinský Jan Wolf (ČSSD), který je primátorem od ledna 2018. Tehdy jako náměstek nahradil dlouholetého primátora Tomáše Hanzela a pak ve funkci pokračoval i po posledních volbách. "Karviná mi není lhostejná a rád bych dále přispíval k rozvoji města i v nadcházejících letech. Chci pokračovat v rozpracovaných projektech, které byly nastartovány v současném volebním období," řekl. Kandidátku sociální demokraté teprve připravují.

Do křesla primátora by se rád vrátil i Petr Korč (Naše Město F-M), který je ve funkci zhruba rok, když po změně koaliční spolupráce nahradil v čele města Michala Pobuckého (ČSSD). "Frýdku-Místku a různým formám jeho podpory, rozvoje a budoucnosti jsem věnoval celý dosavadní profesní život. Dlouhodobé plány, kterými chceme město posouvat, znamenají práci minimálně na dvě další volební období," uvedl Korč, který bude znovu lídrem kandidátky hnutí Naše Město F-M, které chce o přízeň voličů usilovat samostatně a neplánuje spolupráci s dalšími subjekty.