Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Regiony

Mosty, nebo Mosty u Jablunkova? Občané rozhodnou v referendu

​Obyvatelé Mostů u Jablunkova na Frýdecko-Místecku budou o víkendu v referendu spojeném s krajskými volbami rozhodovat o změně názvu obce.

Ilustrační foto: Wikipedie

Lidé si mohou zvolit původní a kratší název Mosty, řekl starosta Ondřej Niedoba. Záměr vedení obecního úřadu ale vyvolal odpor u části obyvatel, kteří se změnou nesouhlasí. Petici podepsalo okolo 700 lidí.

Podle starosty Niedoby se obec jmenovala Mosty až do roku 1951. Tehdy se stala stejně jako Český Těšín součástí karvinského okresu. Problém byl v tom, že jedna obec se tak v oblasti už jmenovala.

Krajský úřad pak rozhodl, že budou Mosty u Jablunkova a Mosty u Českého Těšína. "Po osmi letech ale Mosty u Českého Těšína zanikly a staly se součástí města. Zanikl tak i důvod, aby se Mosty jmenovaly Mosty u Jablunkova," řekl starosta.

Do roku 1989 ale podle něj nebyla vhodná doba na změnu názvu a ani po změně režimu nikdo toto nedotáhl. "Postupně všechna zastupitelstva se ale touto otázkou zabývala. Vždy to však ztroskotalo na tom, jak by to bylo administrativně náročné. Naše vedení převzalo štafetu, otázku otevřelo a rozhodli jsme se proces dokončit," uvedl starosta.

Záměr ale vyvolal nesouhlasnou reakci části obyvatel a zastupitelstvo nakonec rozhodlo o uspořádání referenda.

Obyvatelé se v něm mají rozhodnout, zda ponechají současný název či zvolí kratší variantu Mosty.

"Pokud v referendu zvítězí změna názvu, nebudeme rozhodně jednat zbrkle. Otevřeme s obyvateli diskusi o tom, jak vše udělat tak, aby to bylo co nejsnazší," uvedl Niedoba.