Kultura
21/05/2018 Admin PATRIOT

​MOVE fest je ochutnávka možností, říká ředitelka tanečního festivalu

Festival současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest Ostrava 2018 startuje ve středu 23. května v Kulturním centru Cooltour. Podrobnosti o jeho vzniku, přípravách i letošním obsahu přibližuje Jana Ryšlavá, ředitelka festivalu.

MOVE fest startuje už ve středu 23. května. Jak se cítíte pár dnů před festivalem?
Těším se.

Na co přesně se těšíte?
Těším se, že se potkáme se všemi umělci, kteří přijedou, že to bude příjemné setkání s diváky a že to bude hezkých pět rozhýbaných dní.

Pohyb. To je základ celé platformy MOVE, která existuje v Ostravě v rámci Cooltouru od roku 2013. Co byl vlastně hlavní popud pro její vznik?
Nápad na MOVE vyšel z téměř neexistující scény současného tance tady v Ostravě, respektive neexistujícího plánu na její rozvoj. Tým vedení Cooltouru nebyl spokojen s tehdejším stavem taneční scény v Ostravě, respektive s dramaturgickým výběrem, tak jsme se rozhodli to celé postavit, pojmenovat a zaštítit trochu jinak.

Odkud vlastně název MOVE vznikl?
Já jsem se primárně chtěla vyhnout specifikaci pouze na tanec, hledala jsem něco univerzálnějšího pro pohyb celkově, abychom tak mohli zastřešit i pohybové divadlo, nový cirkus nebo třeba akrobacii.

Každým rokem MOVE pomyslně oslaví svou činnost vlastním festivalem. MOVE fest letos čeká již pátý ročník. Řekněte mi jednu věc, která Vám za celou dobu jeho existence dělá radost?
Fakt, že každý ten ročník nějakým způsobem roste. Je to vidět třeba na festivalovém týmu, který je skvělý a spolehlivý a tím to jim chci poděkovat.

A jedna věc, kterou podle Vás MOVE fest ještě potřebuje?
Festival by potřeboval o něco lepší zázemí materiální, respektive technické - přeci jen Ostrava nemá scénu uzpůsobenou pro pohyb, tedy ideálně prostorné jeviště, s odpruženou podlahou a světelnou výbavou a závěsnými body. Každé z ostravských jevišť splňuje třeba jen jednu z podmínek. Stejně tak je potřeba vybírat představení tak, aby i pro diváka prostor ladil s představením. A tento fakt také hodně zužuje dramaturgický výběr.

V letošním roce jste určili jako téma festivalu propojení Tanec a technologie. Co bylo hlavním impulsem k tomuto?
To téma vlastně vyšlo i z toho, že se tvůrci a tanečníci často dělí na dva tábory. Jedni jsou absolutními zastánci technologií, ti druzí pak naopak jejich absolutními odpůrci. Zkušenosti a praxe ukazují, že každé využití technologie může představení hodně vyzvednout, nebo také úplně potopit.. Zároveň ale všechny tyto pokusy otevírají zajímavé téma, kam až se může pohyb a tvorba posunout. Ke všemu je téma krásná ukázka onoho ‚Nikdy neříkej nikdy‘. Umělci často tvrdí, že si konzervatoř zvolili i proto, že se chtěli vyhnout předmětům jako je matematika a fyzika. V těchto představeních však najednou musí přistoupit na to, jak důležité je technologie pochopit, jinak nemají šanci celou performance vytvořit. Navíc je báječný ten moment spolupráce umělců a odborníků na ony současné vymoženosti.

Hledala se Vám špatně představení, která tématu odpovídají?
Představení jsou, a je jich poměrně hodně. Objevili jsme celou řadu inscenací a způsobů práce, které jsme z časových i finančních důvodů nemohli na tomto ročníku MOVE festu uvést. Můžeme vlastně festival považovat za takovou ochutnávku možností - rádi bychom totiž v rámci sezóny představili i další inscenace spojené s tímto tématem. Zároveň můžeme téma považovat za nový podnět k přípravě dalšího představení v rámci naší MOVE company.

Festival má pět večerních představení, zkuste ho tedy nějak celý shrnout.
Už když připravuji celý festival, myslím na to, aby byl zajímavý pro několik cílových skupin. Každý z večerů defacto pokrývá lehce odlišně jinou - od profesionálních tanečníků, přes milovníky tance, až po rodiny s dětmi. Tím, že je letos tématem tanec a technologie přesahují cílové skupiny až k programátorů a vizuálním umělcům, festival se dá opravdu zažít téměř všemi smysly.

Jaké představení festival zahájí?
Středeční Everywhen nádherně propojuje pohybovou složku s tou technologickou a vizuální. Představení můžete vnímat čistě vizuálně, nebo popustit uzdu myšlenkám a hloubat v jeho filozofické rovině.

A splňují všechna představení takto striktně zadané parametry?
To zase úplně ne. Třeba čtvrteční You are here je takový festivalový antihrdina, který se snaží vyhnout technologiím. Doporučuji ho určitě i cizincům, protože v inscenaci se pracuje taky s jazykem, zde tedy anglickým. Představení je opravdovým zážitkem a prožitím tady a teď. Jeho jedinečnost je také způsobena faktem, že diváci mají šanci doslova ovlivnit celé představení na místě. Je skvělé, že ty pohybové věci nemají předepsanou linii, jak je máme číst. Není tak třeba se bát, jak představení vnímat, ale užít si všechny vjemy a odnést si svůj zážitek – což je správně.

Tímto jsme shrnuli první dva dny. Na pátek jste připravili představení populárního uskupení Losers Cirque Company. Co od toho mohou diváci čekat?
Páteční Kolaps úplně jinak využívá pohybové a výrazové prostředky. Vynikají zde jednotlivé osobnosti členů Losers Cirque Company,propojené příběhem a akrobatické triky jsou přirozenou součástí celku. Přestože Kolaps zní jako něco pasivního, či konec, ale pro Losery je to naopak odrazový můstek. Rozhodně doporučuji nenechat si ujít Lúzří pojetí kolapsu!

V sobotu čeká MOVE fest představení slovenského tanečního uskupení Debris Company. S čím jste je na festival pozvali?
Sobotní WOW! klade důraz na koncentraci a preciznost tanečníků ve spolupráci s technologiemi, což je další výzva. Opět si užijete vizuální stránku představení, co všechno díky technologiím můžeme získat, zároveň více upozorňuje na jejich současné nadužívání. Bravuru zpracování již ocenili diváci během turné po USA a nebo na festivalu Bratislava v pohybe.

A když říkáte, že je festival také pro rodiny, které z představení pro ně doporučujete?
Nedělní O medvědovi, které vychází ze skutečné události. Skvělé na představení je, že myšlenku předává formou přístupnou už i pro děti. Dá se to velmi nadsazeně přirovnat k současným animákům. Dítě se zabaví nejen z pohybu a vizuality projektu, nachází zároveň poučení, dospělý pak hluboké zamyšlení a poselství.

Obsahem MOVE festu nejsou jen představení, ale i doprovodné aktivity, jako třeba workshopy. Pro koho jsou vlastně workshopy určené?
Myslím, že letošní workshop párové akrobacie a akrobacie je trochu výzvou i pro tanečníky, zároveň to není nezvládnutelné pro někoho, kdo se stará o tělo a hýbe se. Lektoři Jindra Panský a Víťa Ramba jsou zkušení v práci s rozličnými skupinami. Oba dva jsou členy Losers Cirque Company, workshop tak je zajímavým pohledem do způsobu práce celé skupiny. Lekce mají rozvinout skupinu lidí, které pohyb zajímá – ať už se jedná o běh, bojová umění, pole dance, či přímo tanec.

MOVE fest rozhýbal za oněch pět let celou Ostravu. V letošním roce však rozhýbe i Košice. Jak ono rozšíření vzniklo?
Dlouhodobě komunikujeme s Katarinou Rampačkovou, která aktuálně rozjíždí platformu Priestor současného tance v Košicích. Zároveň Cooltour spolupracuje s tamní Tabačkou, což je podobné, a vlastně pro nás i dost vzorové, místo, jako je naše centrum. Díky vzájemné spolupráci a sdílení zkušeností se nám tak v letošním roce povedlo s MOVE festem pomyslně vycestovat.

Zbývá posledních pár dnů do festivalu. Jak je hodláte strávit?
Myslím, že si půjdu zaběhat. (směje se)

A až festival v neděli skončí?
Tak se vrhnu na uzavírání školního roku na konzervatoři. Zároveň jsme ale našli prostor jet se motivovat a inspirovat do Norska a Osla, takže nás čeká krátký pohybový výlet na sever.

MOVE fest Ostrava 2018 se uskuteční od 23. května do 27. května 2018. Více informací naleznete na webu movefest.cz.

Sdílejte článek