Nejnovější zprávy: Pamatujete? Před 60 lety byl otevřen dům kultury Akord Albrechtice u Karviné: Když mrtví vstávali z hrobů a vyděsili zloděje na hřbitově

Společnost

Muž extrahoval z náplatí drogu. Jde na 1,5 roku do vězení

​Za obchod s drogou získanou z fentanylových náplastí poslal Krajský soud v Ostravě šestadvacetiletého narkomana Jakuba Kováče do vězení na 18 měsíců.

Část obžaloby, podle které zavinil i smrt jednoho z odběratelů, soud ale zrušil. Podle senátu se neprokázalo, že dotyčný zemřel vinou drogy právě od souzeného. Náplasti obsahují opiáty. V lékařství se používají například ke tlumení bolesti při léčbě rakoviny.

Rozsudek není pravomocný. Kováč se sice vzdal práva na odvolání, státní zástupce se ale odvolal ještě v soudní síni. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Narkomani náplasti používají přímo. Někteří, stejně jako obžalovaný Kováč, účinnou látku vařením extrahují. Teprve pak si získanou drogu aplikují nitrožilně. Fentanyl je ale až stokrát účinnější jež opium a narkoman nikdy přesně neví, jak silný extrakt vytvořil. Předávkování je tak velmi snadné.

Podle obžaloby Kováč náplastí zneužíval dlouhodobě. Občas je i poskytl dalším lidem. Před soudem řekl, že drogy užíval. Přiznal, že kousek náplasti ustřihl i známému, který ho o to požádal a později zemřel.

Přímou spojitost s úmrtím ale nepotvrdil. Naopak naznačil, že muž, který po aplikaci drogy zemřel, se pohyboval v prostředí mezi narkomany a dealery. Smrtící dávku mu mohl poskytnout někdo jiný. K tomu se nakonec přiklonil i soud, podle kterého se neprokázala přímá souvislost mezi předanou náplastí a smrtí uživatele drogy.

Podle obžaloby si Kováč transdermální fentanylové náplasti opatřoval od května 2016 do listopadu 2017. Užíval je sám nebo je předával dalším osobám k užití jak ve formě náplasti, tak po extrakci fentanylu i nitrožilně.

Kováč byl obžalován z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Kvůli podezření, že zavinil smrt jiné osoby, mu původně hrozil až osmnáctiletý trest.