Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Společnost

Na Hukvaldy se vrátí liška Bystrouška. Vzniká v 3D tiskárně

Bronzová socha lišky Bystroušky, kterou kdosi ukradl z balvanu nedaleko hukvaldské obory, se vrátí zpět na své místo. Nový model pro vytvoření odlitku vzniká v 3D tiskárně. Nejmodernější technologie umožní, aby nová socha byla navlas stejná jako její předchůdce - včetně "osahaných" částí sochy, tedy čumáku a ocasu.

 Kombinace klasické sochařiny a 3D tisku – takto vzniká nový model pro odlitek sochy lišky Bystroušky. Majitel sochy, Biskupství ostravsko-opavské, zadalo vytvoření nové bronzové sochy brněnskému studiu MCAE Systems.
Postup práce na vznikajícím modelu.

Postup práce na vznikajícím modelu.

Studio model pro odlití sochy vytiskne na 3D tiskárně a spojí z jedenácti dílů. „Do tiskárny by celý model nevešel, proto jej budeme skládat z více dílů. Konečný tvar ale budu ručně domodelovávat,“ říká Adam Krhánek, který model lišky zhotoví.
Adam Krhánek je autorem oceňovaného pomníku hasičů, kteří zahynuli při požáru brněnského kasina. „Kybernetický sochař“ si podrobně nasnímal i kámen, na kterém původní socha v Hukvaldech stála.
Nová socha tak bude pro návštěvníky Hukvald k nepoznání od té, kterou zloději ukradli a která se zatím nikde nenašla. Je pravděpodobné, že skončila v některé ze sběren. Původní sochu vytvořil autor Karel Vávra – stála v Hukvaldech od roku 1962.
Biskupství plánuje, že nová socha bude v kameni ukotvena bezpečněji než její předchůdkyně, majitelé zvažují i senzory, které by upozornily na případnou manipulaci či snahu o poškození nebo odcizení sochy.