Společnost
29/06/2024 Petr Broulík

Na Jantarovém schodišti slávy přibyly hvězdy Lichého a Janečkové

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Nedávno zesnulý herec Norbert Lichý a loni na podzim předčasně zesnulá skvělá operní zpěvačka Patricia Burda Janečková získali své kovové hvězdy s vyřezanými jmény. Tyto hvězdy mohou lidé vidět na Jantarovém schodišti slávy na věži Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.

Hvězdy na Bolt Tower získali oba umělci jako laureáti Moravskoslezských uměleckých cen Jantar za rok 2023, konkrétně za celoživotní přínos umění Moravskoslezského kraje. „Letos byly obě tyto ceny vůbec poprvé uděleny in memoriam,“ řekl hlavní organizátor cen Jantar Aleš Honus.

Zástupce ředitele Divadla Petra Bezruče Jiří Krejčí řekl, že mu Norbert Lichý chybí. „Mám ve své kanceláři sošku Thálie, kterou Norbert obdržel. Jestli tam nahoře mají nějaké podobné ceny, tak věřím, že Norbert tam také nějakou získá,“ uvedl Krejčí.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo u letošního odhalování hvězd řekl, že má mravenčení. „Protože jejich nositelé už nejsou mezi námi. Bohužel takový je život. Nositelé letošních hvězd však s námi také díky nim stále jsou a budou,“ dodal Curylo.

Poslanecká sněmovna navrhla Lichého prezidentovi na medaili

Poslanecká sněmovna zároveň navrhla prezidentovi České republiky Petru Pavlovi, aby herci Norbertu Lichému udělil medaili za zásluhy.

Lukáš Curylo také dodal, že je rád, že prestiž Moravskoslezských uměleckých cen Jantar narůstá a že si Moravskoslezský kraj může dovolit tyto ceny už šestým rokem vyhlašovat.

„A to proto, že má tolik umělců ve všech oborech, že se každý rok těžce vybírá, koho z nich letos ocenit. Svědčí to o tom, že kultuře se v Moravskoslezském kraji velmi daří. V jiných krajích by možná hledali vůbec někoho, koho by mohli podobně ocenit,“ chválil dnes před odhalením nových hvězd na Schodišti slávy náměstek hejtmana Lukáš Curylo kulturní obec Moravskoslezského kraje.

Lichý a Janečková doplnili Štreita, Koláře, Rottrovou či Ovčáčka

„Hvězdám se kdysi říkalo stálice, což je zastaralý název pro hvězdy. A ten název vystihuje vše o Schodišti slávy na Bolt Tower. Ať už jsou nositelé těchto hvězd nahoře nebo ještě mezi námi,“ prohlásila ředitelka polku Dolní oblast Vítkovice Renata Červená.

Své hvězdy mají na Schodišti slávy už sbormistryně Eva Šeinerová, fotograf Viktor Kolář, zpěvačka Marie Rottrová, fotograf Jindřicha Štreit, hudební skladatel Milan Báchorek, výtvarník Eduard Ovčáček, klavírista Rudolf Bernatík či scénografka Marta Roszkopfová.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek