Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Kultura

Na Kuřím rynku sedí Leoš Janáček. Jak se vám nová socha líbí?

Lavičku v centru Ostravy zdobí nová socha Leoše Janáčka. Slavný hudební skladatel je zachycen v životní velikosti a s liškou Bystrouškou v náručí.

Lidé si k němu mohou přisednout na Jiráskově náměstí, řekla mluvčí centrálního městského obvodu Jana Pondělíčková. V budoucnu by mohly prostor obohatit i lavičky věnované zesnulé zpěvačce Věře Špinarové či Karlu Krylovi.

Socha hudebního skladatele Leoše Janáčka je vyrobena z bronzu. Její součástí je kamenný podstavec, který mohou lidé využívat jako lavičku.

Foto: Lukáš Ston

Foto: Lukáš Ston

„Leoš Janáček je jeden z nejúspěšnějších hudebních skladatelů a rodák našeho kraje. V Ostravě v roce 1928 zemřel, a v příštím roce si tak připomeneme 90 let od jeho úmrtí v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách,“ vysvětlila mluvčí důvod, proč si nyní vedení obvodu vybralo právě tohoto skladatele.

Do budoucna to ale nemá být jediná lavička se sochou slavné osobnosti. Podle mluvčí mají taková díla přispět k oživení prostoru v centru města a už v příštím roce by se v centrální městské části mohly objevit i sochy Karla Kryla či Věry Špinarové.

Památník Karla Kryla, který by měl symbolizovat svobodu slova a demokracii, chtějí v blízkosti budovy Českého rozhlasu Ostrava umístit studenti.

Socha oblíbené zpěvačky Špinarové by měla stát v Husově sadu, podrobnosti nyní obvod domlouvá s rodinou. V rozpočtu pro příští rok má na pořízení sochy připraveno 700.000 korun.

Janáčkovu sochu vytvořil David Moješčík, který už v Ostravě má například sochu Levitace, je také spoluautorem pomníku operaci Anthropoid v Praze.