Společnost
18/06/2017 Tomáš Svoboda

Na Libušíně to zase voní dřevem! Tesaři už sestavují roubené stěny

Po ničivém požáru po ní před více než třemi lety zbyly jen kamenné základy a několik trámů. Nyní se však chata Libušín na Pustevnách opět postupně vrací do své původní podoby a krásy.

Tesaři během tohoto týdne začali s faktickou realizací tzv. vědecké obnovy unikátní historické památky, která byla postavena v roce 1899 podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Cílem jejich práce je vrátit Libušín, který dlouhé desítky let fungoval jako oblíbená restaurace pro turisty a všechny milovníky hor, do stavu z roku 1925. Celý projekt rekonstrukce s důrazem na zachování technologických postupů a všech detailů mimořádně cenné stavby začal loni v létě. Rozdělen byl na tři zásadní etapy.

Nejprve došlo k rozebrání ohořelého torza a posouzení stavu dřevěných prvků. Následovala oprava kamenné základny a aktuálně již v rámci druhé fáze probíhá realizace samotného roubení. Po zastřešení stavby dřevěným šindelem dojde na třetí fázi, kterou budou představovat všechny uměleckořemeslné detaily a technické instalace.

„Zahájili jsme nejdůležitější etapu obnovy Libušína, to znamená výstavbu roubení. Od této chvíle bude stavba viditelně růst nahoru,“ popsal současný stav Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je správcem památky.

Řemeslná náročnost obnovy Libušína spočívá mimo jiné v tom, že tesaři musejí v roubených stěnách spojovat nové trámy s těmi starými, kterých se navzdory devastujícímu požáru zachovala zhruba desetina z původního objemu stavby.

Smrkové, jedlové a dubové dřevo pro „nový Libušín“, které pochází ze zimní těžby, bylo zpracováno podle tradičních tesařských postupů. Řemeslníci ze vsetínské firmy Teslice CZ celou konstrukci postupně „na sucho“ sestavují v hale v Bystřičce, odkud se trámy následně dopravují na Pustevny.

Hrubá stavba včetně střechy by měla být hotová do konce letošního roku. Očekává se, že Libušín bude jako chata opět sloužit od podzimu roku 2019.

Obnova, kterou odborně zajišťuje brněnská specializovaná firma Archatt, by podle současných odhadů měla vyjít na 100 milionů korun.

Osud oblíbené chaty, která vyhořela v noci z 2. na 3. března 2014 pravděpodobně kvůli zanedbané opravě komínových těles, silně zasáhl širokou veřejnost. Lidé z celé republiky zaslali do sbírky na její rekonstrukci zhruba deset milionů korun.

Sdílejte článek