Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Byznys

Na manikúru v Ostravě se objednává minimum zákaznic, vadí jim testy

Mnohé provozovatelky manikúry a pedikúry v Ostravě nevyhlížejí pondělní znovuotevření zrovna s velkým nadšením.

Ilustrační foto: pixabay.com

Stanovené podmínky jsou podle nich tak omezující, že se zatím objednává jen minimum zákaznic, vadí jim hlavně testy. Poskytovatelé služeb podle kosmetiček budou mít velký problém, některé odmítly i zveřejnit své jméno, protože "doba je zlá".

Vláda stanovila, že zákazníci kadeřnictví či kosmetických salonů se budou muset prokázat výsledkem profesionálního testu na koronavirus. Nebude jim tak stačit například test provedený v zaměstnání.

Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR test sedm dní. Uznávat se bude i potvrzení o očkování, ale od poslední dávky musí uplynout 14 dní. Ve službách bude fungovat režim jeden zákazník na jednoho obsluhujícího.

Jitka Suchánková z Katy Studia řekla, že moc objednávek nemá. "Rozeslala jsem esemesky, zákazníci mi odepsali, že za takových podmínek nebudou na služby chodit. Co jsem se bavila s kolegyněmi, je to všude to samé," řekla Suchánková. Zákaznicím podle ní vadí hlavně povinnost testování, když jim navíc nestačí testy z práce.

"Psali, že přijdou, až se to uklidní, nebo až se to zruší, takže z toho nejsme nadšení. Sice se otevře, ale nebudeme mít tolik lidí, abychom dohnali ztráty," řekla Suchánková. Žádné zvláštní přípravy na pondělí nedělá. "Máme nový stojan na dezinfekci, vývěsky, na našich stránkách i v SMS upozorňujeme lidi, že musí mít respirátory a testy," dodala.

Také Marie z další ostravské provozovny manikúry a pedikúry řekla, že moc velký zájem o služby zatím není. "Momentálně všichni jsou spíš zmatení. Nevědí, jak to vůbec bude fungovat. Hodně lidí nesouhlasí s testy. Zasekne to komplet služby, lidé nebudou chtít chodit. Kdyby si mohli testy udělat sami nebo využít toho, který si udělají dvakrát týdně v práci, tak to berou. Teď každý vyčkává, jak to vůbec bude, a jak se všichni těšili, tak nakonec je zájem chabý," řekla.

Dezinfekce, teploměry a vše, co bylo stanovené, už má připravené z dřívějška, a tak teď v provozovně jen umyla okna. K další budoucnosti služeb je skeptická. Ona sama covid prodělala a říká, že se nakazila v hypermarketu, kde je hodně lidí. Omezují se ale provozovny, kde je člověk jeden na jednoho, a je tam tak podle ní mnohem menší pravděpodobnost nákazy.

"Nemám zájem cokoli k tomu říkat. Jsem z toho znovuotevření úplně znechucená na nejvyšší míru, to je likvidace živnostníků ve velkém," prohlásila provozovatelka dalšího kosmetického salonu.

Další kosmetička z Ostravy řekla, že kvůli nemocnému manželovi bude dodržovat ještě přísnější opatření, a tak jí ani nevadí, že se zatím nehlásí moc klientů.

"Telefon zazvoní občas, ale mi to až tak nevadí, protože budu brát jenom ty, co jsou naočkovaní dvakrát. Až se naočkuju i já, otevřu úplně. Testy neřeším," řekla.