Nejnovější zprávy: Pražírna a kavárna Lucy's s kulturním programem. Frýdek-Místek získal skvělý veřejný prostor 30 let svobody: Ostrava si vždycky uměla poradit, říká jeden z mužů revoluce

Proměny kraje

Na podporu sociálního podnikání uvolnil kraj tři miliony korun

Moravskoslezský kraj letos podpořil sociální podnikání třemi miliony korun.

Díky 16 projektům, které kraj podpořil v oblasti sociálního podnikání, vznikne více než 20 nových pracovních míst pro handicapované nebo dlouhodobě nezaměstnané. V této oblasti kraj spolupracuje s klastrem SINEC, se kterým podepsal memorandum o další spolupráci. Na fotografii je náměstek hejtmana Jiří Navrátil a prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků Jana Juřenová. Foto: MSK

Finance směřují na 16 projektů a v regionu tak vznikne více než 20 pracovních míst pro zdravotně postižené a dlouhodobě nezaměstnané. Novináře o tom informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Letos podpořené projekty jsou zaměřené na rozšíření a modernizaci výroby v již fungujících sociálních podnicích, ale také na vznik podniků nových.

"Například výrobna svící a mýdel nabídne práci dlouhodobě nezaměstnaným nebo zdravotně postiženým z osoblažského mikroregionu. Nový sociální podnik Osoblažská dílna krajský příspěvek využije na nákup vybavení k sítotiskovému potisku výrobků, ale také na vytvoření zázemí pro zaměstnance. Díky dalšímu projektu vznikne v Kuníně včelařství, které finance využije na nákup úlů, příslušenství pro chov včel, zařízení potřebného k výrobě medu a dalších produktů. Projekt počítá i s vybudováním zázemí," řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Nové pracovní příležitosti ale vzniknou například i v pekařství v Krnově na Bruntálsku nebo v chráněné dílně, která zaměstnává lidi s nejrůznějším zdravotním postižením z Horní Lomné a jejího okolí.

Kraj v sociálním podnikání spolupracuje s Klastrem sociálních inovací a podniků - SINEC, který aktuálně sdružuje 65 podniků.

Z celkem 16 letos podpořených projektů jich 15 předložili právě členové klastru. V minulosti kraj do podpory sociálního podnikání investoval asi devět milionů korun.