ROMAN FRENKO
Polévkový král
Ornitologové prokázali nové hnízdění vzácného orla mořského ve Zlínském kraji. Na území kraje jsou v současné době známé pouze dva hnízdící páry tohoto druhu. Nově objevený pár orlů mořských hnízdí na území Vizovické vrchoviny.
Krajský úřad Zlínského kraje coby orgán ochrany přírody svolal na podzim loňského roku v místě hnízdiště jednání se zástupci Lesů ČR, aby projednali další postup a dohodli se na ochranných podmínkách hnízdiště. Od letošního 1. ledna až do 15. července jsou v oblasti hnízdiště omezeny veškeré lesnické práce, a to do vzdálenosti minimálně 300 metrů od hnízda. Orli mořští v době hnízdění obhajují své teritorium, dostavují hnízdo, snášejí vejce a vyvádějí mladé.
„Dohoda je výsledkem velmi dobré spolupráce ochrany přírody Zlínského kraje s lesníky. Snažíme se společně vytvářet podmínky, které tomuto vzácnému dravci umožní bezpečné hnízdění a nerušený vývoj mláďat,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Renata Prchlíková.
Orel mořský hnízdí jednotlivě na okrajích zatopených území, v jezernatých, rybničnatých a pobřežních oblastech. V jeho potravě převažují ryby a živí se rovněž mršinami. Patří mezi nejvzácnější druhy dravců hnízdící na území České republiky, a především jde také o jeden z druhů nejvíce citlivých na vyrušování. Ve svém hnízdním teritoriu navíc tráví, na rozdíl od řady jiných druhů, většinu roku.
Ve Zlínském kraji mohou lidé tohoto nápadně velikého dravce s bílým ocasem, jenž jej odlišuje od ostatních druhů orlů, spatřit například podél řeky Moravy, u Ostrožských jezer a jezer v okolí Spytihněvi.
I když orlů mořských na území České republiky přibývá, stále se jedná o vzácný druh. V současnosti ornitologové vědí o 100 hnízdících párech v Česku. Velkým problémem jsou otravy orlů mořských z důvodu lidmi nastražených pastí. Odborníci apelují na veřejnost, aby byla všímavá a tyto trestné činy ihned oznamovala policii.