Nejnovější zprávy: Zdrogovaný recidivista ujížděl před policií Ostravou. Nakonec havaroval v lese Neuskutečněné projekty. Krásnou koncertní síň bratří Šlapetů v Ostravě zhatila válka

Sport

Na vlastní kůži: V pelotonu Závodu Míru

Při práci pro prestižní magazín se člověk dostane ke skvělým věcem, jako třeba do kabiny doprovodného Range Roveru přímo do pelotonu Závodu Míru.


Autor: Radim Kolibík

Best of British Cars, ostravský prodejce vozů Jaguar a Land Rover, dlouhodobě podporuje cyklistiku. Není to jen olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, ale také řada cyklistických akcí nejen v našem regionu. První z nich byl letošní mezinárodní Závod Míru. Tradiční závod, který v podstatě otevřel letošní zvláštní sezonu.

Když nám z B of B cars nabídli, že můžeme jet doprovodným vozem a vidět tak celou etapu doslova v přímém přenosu, rozzářily se nám oči a už jsme se nemohli dočkat závodního víkendu.

V pátek to přišlo. Sraz máme v Rýmařově, logicky na Náměstí Míru, když tady končí první etapa Závodu Míru. Je slunečno, lehce přes dvacet stupňů. Ideální počasí pro pořádnou cyklistiku.

S fotografem Radimem usedáme do nového Defenderu a zkušený řidič jej vede proti směru jízdy etapy. Cestou vytipujeme místa, kde prostě peloton musíme předjet, aby mohl vzlétnout dron a udělal nějaké pořádné fotky.

Předjet peloton, ve kterém je více než sto silničních dravců, to není jen tak.

V Jeseníku, místě startu závodu měníme auta. Petr vyhodnotil, že k honbě za co nejlepšími snímky bude třeba něco trochu obratnějšího, a tak sedáme do Range Roveru Sport. Dobrá volba!

Peloton vyjíždí z náměstí, vede jej ředitel závodu Leo König v černém Range Roveru, mezi jezdci se proplétají rozhodčí v Jaguarech, doktor, několik šílených fotografů na motorkách a samozřejmě týmové vozy, které jezdcům vezou občerstvení i náhradní kola pro případ defektu. A že těch bude cestou po jesenických okreskách požehnaně.

Po pár kilometrech je ostrý start a já rychle pochopím, proč dnes nemůžu za volant. Peloton zrychlí, borci na kolech se ženou úzkými uličkami v balíku rameno na rameno a řidiči doprovodných vozidel mají co dělat, aby v tom boji o centimetry nedošlo k fatálnímu kontaktu.

Redaktor prestižního magazínu se má ještě co učit a bude muset organizátorům prokázat své řidičské dovednosti, pokud chce někdy absolvovat etapu za volantem.

Náš řidič se soustředí, proplétá se mezi závodníky, auty i motorkami, fotograf Radim se vyklání z okýnka až málem fotoaparátem škrtá o asfalt a já mám čas na to, abych si uvědomil, jak skvěle Range Rover drží na rozbité silnici, jak skvěle akceleruje a jak zvládá agresivní brzdné manévry.

Když balík předjedeme, parkujeme vedle silnice, Radim bleskurychle startuje dron a už je tu peloton. Během pár vteřin je pryč, rychle skáčeme do auta a náš závod znovu začíná. Dohnat a předehnat ty mladé agresivní sportovce, kteří se řítí vlásenkami dolů tak, jako by snad byli nesmrtelní. Těžko říct, jak na tom jsou s tou nesmrtelností, ale pud sebezáchovy rozhodně nechali na startu etapy.

Ženeme se, co to dá, využíváme toho, že silnice je uzavřená, nakonec úspěšně parkujeme v cíli a Radim stihne zachytit vítězné gesto českého závodníka.

Byl to dlouhý a úspěšný den!

Fotogalerie

Autor: Radim Kolibík