Nejnovější zprávy: Vesnici zakázali uspořádat den obce, tak jej udělala online Kam dnes na oběd? Na steak nebo burger do Ilvera v Porubě

Kultura

Na zámku v Hradci nad Moravicí vystavují unikátní Goyovy grafiky

Ve Velké galerii Bílého zámku v Hradci nad Moravicí se od 26. dubna do konce září letošního roku koná výstava grafik slavného španělského umělce Francisca Goyi.

Unikátní grafiky Francisca Goyi jsou k vidění na zámku v Hradci nad Moravicí (Foto: npu.cz)

Jak uvedl v tiskové zprávě Národní památkový ústav (NPÚ), který je správcem zámku, jedná se konkrétně o unikátní sbírku Goyových satirických výjevů s názvem Rozmary.

„V Česku se nachází dva sbírkové cykly z celkového nákladu 267 sérií, které byly koncem 18. století v Madridu vydány, ale pouze Národní památkový ústav disponuje zcela kompletním souborem, který se řadí mezi vrcholná díla slavného španělského umělce," sdělila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Sbírku získal pro zámek Hradec nad Moravicí kníže Felix Maria Lichnovský z Voštic s největší pravděpodobností přímo ve Španělsku. Goya začal cyklus tvořit v roce 1797 během pobytu na panství Sanlúcar de Barrameda, kam byl pozván vévodkyní z Alby.

Ústředním motivem grafik je nemilosrdná kritika společnosti vyjádřená autorovým satirickým a sarkastickým pohledem na svět. Použitím reálných detailů zesměšňuje autentické osoby a jednotlivé profese, častými aktéry děje jsou i zvířata v roli metaforických podobenství, převzatých z reálného světa lidí.

Objevují se taktéž čarodějné scény s atmosférou plnou přízraků, překračující úzce kritický rámec souboru. Díky svému útočnému sarkasmu vzbudilo dílo především v prostředí nejvyšší madridské společnosti značné pobouření, vysoce aktuální je však i v dnešní době.

Zámek Hradec nad Moravicí představil cyklus Goyových grafik doposud pouze dvakrát, a to v roce 1965 a 1996.