Nejnovější zprávy: České dráhy ruší od 28. října pendolina a další spojení mezi Prahou a Ostravou Nákupní centrum Géčko v Porubě je stále otevřeno a rozdává dárky

Regiony

​Nad Odrami vztyčili pandemický kříž. Bude připomínat zápas s covidem-19

Město Odry na Novojičínsku má patrně jako první na světě má na svém katastru pandemický kříž, který odkazuje na boj s nákazou covid-19.

Foto: Facebook Města Odry

Kromě citátu z Bible je do bílého mramoru vytesán nápis PANDEMIE COVID 19 a letopočet 2020. V neděli 11. října jej za přítomnosti starosty města, ředitele Charity Odry a několika místních farníků požehnal oderský farář Petr Kuník.

Kříž stojí na svahu Tošovického kopce na kraji lesa. Je od něj krásný výhled na město a Oderské a Hostýnské vrchy stojí přesně na místě, které oblíbeným startovacím bodem paraglidingistů. Instalovat jej nechala místní farnost.

„Kříž jsme nechali postavit jako připomínku oběti celosvětové pandemie nemoci covid-19 a jako vyjádření poděkování těm, kdo zachraňovali a zachraňují životy,“ uvedl Petr Kuník a dodal, že vztyčování křížů v krajině na památku nějaké události bylo součástí spirituality minulých generací.

Kříže v krajině vzpomínají na osobní tragédie, války, mor nebo povodně

„Krajina Oderska je typická množstvím malých sakrálních staveb, jako jsou dřevěné i kamenné kříže, sochy nebo takzvaná Boží muka. Tato místa jsou projevem křesťanské víry zdejších obyvatel a zároveň také vypovídají o událostech, které hluboce zasáhly do jejich života. Nejčastěji jsou to příběhy tragické, a to jak v rovině osobní - blesk v polích, nehoda, smrt z nešťastné lásky - tak i společenské, jako byla válka, mor, povodeň. Dodnes mezi skvosty patří takzvaný povodňový kříž v Křížové ulici nedaleko břehu Odry,“ vysvětlil oderský duchovní záměr dnešních farníků napodobit aktivitu našich předků.

Boží muka na Tošovickém kopci budou připomínat koronavirový rok 2020

Kamenný kříž nad městem tak bude připomínat boj s celosvětovou pandemií koronaviru i odhodlání a statečnost těch, kteří se nemoci postavili.

„Napadlo nás zanechat, podobně jak to dělali i naši předkové, památku na tuto událost, která ve větší či menší míře ovlivnila všechny bez rozdílu. Jeho smyslem není pouze připomenout oběti zmiňované pandemie, nebo jen úzkosti a nejistoty prožívané námi v prvních měsících tohoto roku. Má s úctou připomenout všechny, kteří nasazovali své síly v boji proti ní od zdravotníků, policistů, hasičů až po dobrovolníky doma u šicího stroje,“ uvedl duchovní správce farnosti ve svém příspěvku pro říjnové vydání Oderského zpravodaje.

Dvoumetrový kříž je obrácený k městu. Vystoupat lze k němu jen pěšky.

„Místo s křížem najdete snadno. Jedná se o vrcholek louky, ze které za dobrého počasí startují odvážní muži a ženy, takzvaní paraglidisté, oddávající se s důvěrou proudění větru. Aby se i vám naskytl jejich jiný pohled na svět, bude třeba se na místo vydat pěšky a vozidlo zanechat pod kopcem,“ dodal farář Petr Kuník.

Do budoucna chtějí farníci místo osadit ještě lavičkou. „Byli bychom rádi, aby se z těchto Božích muk stalo místo, kam se lidé budou rádi vracet,“ dodal kněz.