Společnost
03/09/2017 Tomáš Svoboda

Nadčasová architektura v malé obci? Jde to, zajeďte se podívat do Palkovic!

Na stránkách Magazínu PATRIOT představujeme úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál pokračuje v Palkovicích, kde se pustili do odvážné modernizace hasičské zbrojnice, tedy jednoho z tradičních a velmi důležitých symbolů života v obci.

Hasičská zbrojnice v Palkovicích je stavbou, která má velký historický význam. Vždyť spolek tamních dobrovolných hasičů byl založen už v roce 1930 a ke službě obci je nepřetržitě připraven dodnes. Poblíž „hasičárny“ teče říčka Olešná, nedaleko najdete kostel i kino. Idylické srdce obce.

Když hasiči společně se starostou Radimem Bačou zvažovali, jak přistoupit k rekonstrukci jejich stárnoucího zázemí, oslovila je myšlenka většího architektonického projektu. Chtěli zkrátka něco víc, než je obligátní zateplení a natření fasády červenou barvou.

Následně vznikl projekt, který se však nakonec ukázal být snad až příliš velkorysý. A tak hledali alternativu, která by vzhledem k možnostem obce byla stavebně, časově i finančně úspornější.

Harmonie mezi historií a modernou

„Vedením obce jsme byli osloveni v době, kdy již měla hotovou dokumentaci pro stavební povolení. Starosta nás požádal, zda bychom mohli vytvořit alternativní řešení, takže jsme se snažili zachovat co nejvíce ze stávajících objektů a jejich dispozic,“ říká kopřivnický architekt Kamil Mrva, jehož ateliér se zhostil neobvyklého zadání.

Rekonstrukce hasičské zbrojnice zahrnovala hlavní objekt v podobě původní budovy, ve které je také nájemní byt, a přilehlou garáž, na jejíž plochou střechu ovšem architekti navrhli moderně pojatou nástavbu na bázi dřevěné konstrukce.

Kouzlo, či chcete-li vtip, originálního řešení pak spočívá v tom, že novou a starou část zbrojnice propojuje skleněný můstek.

„Propojení obou objektů bylo určitě největším stavebním zásahem. Celkově však tady byla důležitá odvaha nebát se postavit vedle sebe starší a nový objekt, které si nepřekážejí,“ pokračuje ve vyprávění architekt.

Budova zbrojnice dostala jednotný vzhled díky nové fasádě i střeše, do které byl osazen prostorný vikýř. Vyměněna byla všechna okna a interiér byl upraven pro klubovny spolku s ponecháním nájemního bytu v přízemí. Co se týče nástavby, byla konstruována jako dřevostavba z masivních panelů, které jsou opláštěné provětrávanou fasádou z modřínových prken.

„V dřevěné nástavbě se nachází větší zasedací místností, kterou využívá i obec ke svým účelům. Není to jenom zázemí pro hasiče, ale mohou si ji pronajímat i další spolky,“ vysvětluje Kamil Mrva s tím, že také v Palkovicích se projevila tvůrčí láska ke dřevu či pohledovému betonu. Materiálům, které byly při realizaci, jež probíhala v letech 2015 a 2016, použity velmi neotřele.

Dřevěná je třeba také nosná konstrukce můstku, což je patrné zevnitř. Zvenku zaujmou zejména velké skleněné tabule s hliníkovými rámy.

Začínají pěkně pracovat

„Jsme rádi, že jsme realizaci navzdory tlaku šibeničních termínů zvládli, a to přesto, že se použily hodně netradiční materiály jako velká trojskla, hliník a částečně i pohledové betony,“ podotýká architekt, který se se svým týmem musel držet nejen mantinelů vytyčených původním zadáním, ale také harmonogramem vázaným na čerpání dotačních prostředků.

Ačkoli práce postupovaly velice rychle, nešlo o kvapnost. Naopak, díky hlubšímu zamyšlení všech aktérů se povedlo položit kvalitní základ pro formování celkové architektury obce.

„Je výborné, že naše spolupráce pokračuje dál. V blízkosti kostela a přilehlé zahrady vznikl projekt na komunitní centrum. Pomáháme s ním a snažíme se místo dál rozvíjet. Hasičská zbrojnice byla úvodem. Teď bychom měli dotvářet urbanismus obce,“ nastiňuje Kamil Mrva budoucí vývoj.

Chystají se například projekty knihovny a lávky přes řeku Olešnou. Zhruba třítisícové Palkovice tak mohou směle tvrdit, že se také u nich, podobě jako v „přespolních“ Trojanovicích, začíná pěkně pracovat s architekturou.

Jak je možné, že architektonické trendy vycházejí právě „zdola“?

„Opět je to o sečtělém vedení obce, které se nebojí pracovat s moderní architekturou. Vědí, že 28 let po revoluci už se nemusíme bát pracovat soudobě i v historických centrech obcí,“ dodává na závěr architekt, který za svoji první realizaci v Palkovicích získal v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2016 čestné uznání, a to v kategorii rekonstrukcí staveb občanské vybavenosti.

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek