Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Společnost

Naděje pro lidi trpící migrénou. Zabírá biologická léčba

​Certifikované centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, které je součástí Neurologické kliniky FN Ostrava, nabízí od loňského května i biologickou léčbu.

Ilustrační foto: pixabay.com

A jak ukázaly první výsledky, z 65 pacientů trpících migrénou a léčených déle než tři měsíce nevyhovovala léčba jen šesti.

„U pacientů, kteří měli migrény čtyřikrát v měsíci, se bolest ztratila buď úplně, anebo se zredukovala na jeden migrenózní den,“ Petra Migaĺová, lékařka Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

A její slova potvrdila i jedna z úspěšně léčených pacientek, 36letá paní Hana.

„Začala jsem znovu žít, ze svých deseti migrén měsíčně jsem se dostala na dvě. Často byly ty bolesti tak silné, že jsem celý den prospala a nebyla jsem schopna jít ani do práce. Naprosto se mi změnila kvalita života,“ uvedla při své březnové kontrole v ambulanci.

Biologickou léčbu může dostat pacient, který má déle než čtvrt roku zdokumentované čtyři a více migrenózních záchvatů v měsíci a nezabírají mu profylaktické léky (antiepileptika, antidepresiva, betablokátory).

Zároveň musí doložit i Deník pacienta, do kterého zapisuje průběh a projevy bolestí hlavy. Čím dříve se léčba nasadí, tím rychleji se podaří nemoc dostat pod kontrolu.

U pacientů s chronickou migrénou, kteří už mají více než 15 dní za měsíc bolesti hlavy a s těmito bolestmi bojují často i desítky let, nemusí být redukce počtu ataků tak výrazná.

„Ale máme i pacienty, kteří se z 20 migrénových dnů v měsíci dostali na pět a kvalitu života pokládají za naprosto zlepšenou,“ doplnila doktorka Migaĺová.

Migréna trápí kolem 1,2 milionu obyvatel České republiky. Z 55 % se na jejím vzniku podílí genetika a několik spouštěcích faktorů jako jsou únava, stres, ale i hormonální změny, které způsobí pokles mozkového prokrvení.

Převažuje u žen, objevuje se s příchodem první menstruace a často končí s příchodem menopauzy. U některých nemocných ale přetrvává až do vysokého věku. V České republice je aktuálně okolo třiceti pracovišť, která se na léčbu bolestí hlavy zaměřují. V Moravskoslezském kraji jsou dvě.

„Naše certifikované centrum patří k zakládajícím v republice, a tudíž i nejdéle fungujícím. Máme pacienty dvacetileté, ale i ty, kteří k nám chodí už od 90. let minulého století. Biologická léčba je obrovským posunem při řešení tohoto problému. Za necelý rok, kdy ji můžeme našim pacientům podávat, je to jejich zlepšení zdravotního stavu skutečně obrovské,“ uvedl přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava a koordinátor Certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Michal Bar.