ROMAN FRENKO
Polévkový král
Proslulá česká architektka Eva Jiřičná se dnes on-line z Londýna zúčastnila debaty a představení rekonstrukce ostravského mrakodrapu v Ostrčilově ulici, který je od roku 2013 prázdný a nevhodný pro bydlení, k němuž byl v roce 1968 postaven.
Mrakodrap nevyhovuje především staticky a z požárního hlediska, má nevyhovující opláštění a jádro domu se schodištěm a výtahem. Budově, která má dnes dvaadvacet pater a je vysoká 67 metrů, hrozilo dokonce zbourání.
Mýty: Kmitá ve větru, nejlepší je ho zbourat
Ostrava se však rozhodla budovu nechat rekonstruovat, vyřešit její statiku a požární bezpečnost a získat pro Ostravu atraktivní obytný dům, který bude splňovat současné nároky na moderní bydlení a přiláká do Ostravy nové obyvatele. Zatímco demolice budovy by přišla na 80 milionů korun, její rekonstrukce bude stát 390 milionů.
Primátor Ostravy Tomáš Macura řekl, že takzvaný ostravský mrakodrap získal v průběhu času i mnoho různých hanlivých přezdívek.
„Ale nepochybně je to jedna z ostravských dominant. Je to stále ještě nejvyšší bytový dům ve městě. Dům je zcela prázdný a jsou s ním spojené různé mýty, že horní patro kmitá ve větru plus minus dva metry, že má mizernou statiku a jediné řešení je ho zbourat. Městský obvod, v němž stojí, už dokonce zjišťoval, jak ho zbourat,“ řekl primátor.
Dodal, že k záchraně ho inspirovala loňská návštěva New Yorku, kde mnohé podobné vysoké budovy prošly podobnou záchranou a rekonstrukcí. „A mnohé jsou daleko vyšší,“ podotkl primátor.
Výsledky měření statiky architekty mile překvapily
Samotnou podobu rekonstrukce představila Eva Jiřičná s architektem Petrem Vágnerem, s nímž založila v roce 1999 v Praze architektonické studio AI-Design.
„Ta budova v Ostravě se postavila přesně v době, kdy jsem přišla do Anglie. Byla to doba experimentů jak v Londýně, tak i v Československu,“ svěřila se a dodala, že než se něco zbourá, mělo by se prozkoumat i to, jestli je to nutné.
„Po důkladném prověření, které bylo pro nás opravdu základním úkolem, jsme byli doslova mile překvapeni, že statika budovy v Ostravě je skvělá a dokonce nám dovolí se v prostoru této budovy vcelku volně pohybovat. Budeme neustále statiku přísně sledovat a kontrolovat a to kvůli částečné demolici v této budově. Rádi bychom tuto památku zachovali Ostravě, přizpůsobili ji podmínkám dnešního života a udělali ji zelenou a takovou, v jaké bychom sami chtěli žít. Navíc musím říci, že výhled z této budovy je úžasný,“ řekla Eva Jiřičná.
Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová dodala, že město nad rámec kontroly statiky v současnosti nechává po tři měsíce „kmitání“ mrakodrapu od ledna měřit. „Částečná demolice budovy bude mít podobu odstranění venkovního pláště. Zůstane jen železobetonový skelet,“ vysvětlila náměstkyně.
Rekonstrukce: nové jádro vně budovy, zelené balkony, vyhlídková kavárna
Architekt Petr Vágner z AI-Design představil vizualizace, které počítají s přeměnou jádra budovy a připojením zcela nového prosvětleného druhého komunikačního jádra, které vznikne jako přístavba na jedné vnější stěně budovy.
Návrh počítá s úpravou parkoviště před mrakodrapem, které buď nahradí rozšířený park a nový parkovací dům v sousedící nízké budově, nebo parkovací dům na ploše současného parkoviště.
Na příkladu jednoho z pater architekt ukázal, že studio AI-Desing navrhuje celé patra prosklít. „Snažili jsme se vnitřní prostor zvětšit balkony na všech nárožích budovy vertikálně nad sebou. Budovu jsme zvýšili o jedno patro prostorem, kterému říkáme vyhlídková kavárna. Ale může tam být i něco jiného, je to multifunkční prostor,“ vysvětlil architekt.
Byty všech velikostí, obchody, v nejvyšších patrech mezonetové byty
AI-Design navrhuje v přízemí obchody a v celém domě byty různé velikosti od garsoniér po čtyřpokojové byty, tedy od těch nejmenších až po ty luxusní.
„Poslední nejvyšší čtyři podlaží skrývají mezonetové byty a nabízejí to nejlepší,“ řekl Petr Vágner. Dodal, že nové komunikační jádro na boku budovy bude nabízet vchod do vyhlídkové kavárny a pohodlný přístup k bytům v každém podlaží.
„Snažili jsme se budovu pojmout jako opravdu zelenou, takže všechny balkony jsou připraveny pro pěstování zeleně, ta by měla být centrálně obhospodařovaná a zalévaná,“ řekl architekt Petr Vágner.
Architektka Eva Jiřičná dodala, že navrhuje v této výškové budově druhé jádro pro komunikaci především z požárního hlediska. „Tady kousek ode mne v Londýně stojí podobná budova, která měla podobný počet pater a jedno schodiště a ve které uhořelo sedmdesát lidí. Proto se v každém případě přimlouvám, aby v ostravském mrakodrapu byly dvě únikové cesty, přestože současná česká norma na tom netrvá. Musíme tam vybudovat pohodlné schodiště a pohodlné výtahy,“ řekla slavná architektka českého původu.
Bude stavět soukromý investor?
Investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová řekla, že rekonstruovaná budova bude mít 23 pater, 76 bytů a 130 až 170 parkovacích míst.
„Parkování budeme řešit také s místními občany při veřejném projednávání budovy. Celková cena 390 milionů korun zahrnuje jak rekonstrukci objektu, tak výstavbu parkovacího domu. Cena za obnovu domu je ve srovnání s dalšími projekty, jako jsou například Nové Lauby nebo rekonstrukce obytných domů v ulicích Střelniční a Husově, průměrná,“ řekla náměstkyně Zuzana Bajgarová.
Ostrava nabídne tento projekt soukromým investorům, podobně, jako právě projekt Nové Lauby. „S tím, že bychom nastavili podmínky a design budovy, investor by postavil budovu a my bychom si jako město odkupovali byty a parkovací místa,“ řekla Zuzana Bajgarová.
Primátor Tomáš Macura dodal, že město počítá v ideálním případě s odkoupením asi třetiny bytů. „Ale zatím tak daleko ještě nejsme. Zaznamenáváme velký zájem investorů stavět v Ostravě. Dnes jsme také ráno diskutovali o tomto nákupu bytů a zazněl zajímavý názor. Že bychom osmdesát milionů, které by stála demolice budovy, mohli investovat do nákupu těchto bytů,“ řekl primátor.
Příprava komplexního projektu na rekonstrukci mrakodrapu v Ostrčilově ulici zřejmě potrvá podle zástupců vedení města zhruba dva roky. „Poté bude možné stavbu zahájit a předpokládáme, že ta bude také určitě dva roky trvat. Je to samozřejmě optimistický scénář,“ řekla Zuzana Bajgarová.
Novou podobu mrakodrapu od studia AI-Design dnes město představilo v on-line diskusi přes sociální sítě na facebookovém profilu MAPPA Ostrava. Zúčastnili se jí také oba architekti. „Pro architekty je taková debata vždy přínosná. Aby se v jeho stavbě dobře žilo,“ řekla Eva Jiřičná za svým monitorem v Londýně. „Už aby to bylo,“ řekl její kolega Petr Vágner.